İddialı bir ilk roman

Ocak 26, 2023

İddialı bir ilk roman

Mete Aygün’ün ilk romanı Al Libaslı Kara Kuzu Kırmızı Kedi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Mete Aygün’ün ilk romanı Al Libaslı Kara Kuzu hem anlatım, hem oluşma süreci, hem de içerik bakımından bir metamorfoz öyküsü.  Bir radyo oyunu olarak yazılan bir öykü, yıllar yılların üstüne bindikçe romana evrildi. Sindire sindire, ağır ağır; neredeyse 15 yıl… Mete Aygün’ün ilk romanı Kırmızı Kedi etiketiyle tüm kitapçıların raflarında yerini aldı.  

Al Libaslı Kara Kuzu, Balkanların ücra bir köyünde başlayan, Anadolu’nun, namı diğer “Bilad-ı Rum”un bir yerlerinde sona eren bir hikâye. Tek bir kişinin hikâyesi değil bu; aynı zamanda dönüşen bir ülkenin de anlatısı. Rumi’nin satırları içinde Ortaçağ Anadolu’su ve Balkanların bir bölümündeki Osmanlı coğrafyasının insanlarının, gelecekteki demografisinin nasıl oluştuğunun ipuçlarını izliyoruz. Doğduğunda başka, öldüğünde başka adla anılanların hikâyesi… Mete Aygün’ün kaleme aldığı Rumi – Al Libaslı Kara Kuzu, dönemi sıradan insanların hikâyelerinden okumaya çalışan, alışılmışın dışında bir tarihi roman; kahramanların her biri sıradan ve bugün de hemen yanı başımızda görebileceğimiz insanlar.

Darko’nun Hayrettin’e devşirilme öyküsü…

Al Libaslı Kara Kuzu romanı bir metamorfoz öyküsü. Eski günlerde, ta 7 yüzyıl öncesinin Rumeli topraklarında başlayıp Anadolu’da devam ediyor. Roman okurlarına Balkanların bir yerinde doğan, yaşamına Darko ismiyle başlayan küçük bir çocuğun, evinden alınıp, dilini, adetlerini, kokularını, havasını suyunu hiç bilmediği Osmanlı topraklarında büyümesi, serpilmesi ve giderek Hayrettin adında genç bir devşirmeye dönüşmesinin, “Rumi’leşmesinin” öyküsünü anlatıyor.

Hayrettin’in öyküsü, iki büyük yenilgi arasına sıkışır: I. Kosova ve Ankara savaşları… Kahramanımız iki savaşın da kaybedenidir. Ama kaybetmenin yok olmak demek olmadığını, hayat dediğimiz şeyin bazen bir taşın çatlağından bile inatla fışkırıp göverdiğini görüyoruz. İlk yenilgisinde farklı bir diyarın tohumuyken, başka bir ülkenin toprağında ekilecek, orada dönüşerek büyüyecek… Kitabın kahramanı Darko, Hayrettin’e dönüşürken, Osmanlı İmparatorluğunun doğuş sancılarına ve büyümesine de eşlik eden bir karakter. Mete Aygün, bu paralel büyüme sancılarını ustalıkla okurlarına sunuyor.

Mete Aygün kimdir

Mete Aygün 1961 yılında Ankara’da doğdu.  Ege Üniversitesi’nde 1 yıl eğitim gördükten sonra, Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oluyor. 1991 yılında “Dünya İşleri” adlı ilk şiir kitabını yayınlıyor.  Sonrasında reklamcılık sektöründe reklam yazarlığı kariyerine başlıyor.  Arada 3 yıl Paris’te yaşayan Aygün, burada daha sonra romana dönüşecek Al Libaslı Kara Kuzu radyo oyununun ilk satırlarını yazıyor.  İstanbul’a döndükten sonra McCann reklam ajansında çalışmaya başlıyor. 2006 yılında McCann’den ayrıldıktan sonra kendi ajansını kuruyor ve 10 yıllık bu süreçten sonra dünya işlerini boşlayıp, kendisini tamamen yazarlığa adayan Aygün, 15 yıl sonra ilk romanını yayınlıyor.

edebiyathaber.net (26 Ocak 2023)

Yorum yapın