Masthead header

Hülya Soyşekerci’nin son kitabı “Mavi Harfler Atölyesi” yayımlandı

Turkuaz,  Gök Mavisi,  Ay Mavisi adlı üç bölümden oluşan Mavi Harfler Atölyesi’nin ilk bölümünde Halide Edip’ten Onat Kutlar’a yirmi yedi yazar, ikinci bölümünde Shakespeare’den Flaubert’e on iki yazar, Ay Mavisi’nde yazma yaratma üzerine yedi eleştiri yazısı bulunuyor.

Her bir yazı okuyucuyu ayrı bir yapıtın içinde yolculuğa çıkarıyor.  Ölçülü bir öznellikle nesnelliğin ustaca dengelendiği eleştiri yazılarından oluşuyor bu yolculuk.

Türk ve dünya edebiyatının çok bilinen yazarları hakkında okumayı sevenler, az bilinen yazarların, kitapların izini sürenler için, harflerin dünyasında yiterek yaşayanlar için bu atölye.

Hülya Soyşekerci

1957’de Aydın’da doğdu. 1975’te Üsküdar Kız Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Programcılığında okudu. 1982’de Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

İlk yazısı 1983’te Yazko Edebiyat dergisinde yayımlandı. O zamandan beri gazete ve dergilerde deneme, kitap tanıtımı, inceleme, eleştiri, günce ve öykü türlerinde yazılar yazmayı sürdürüyor. Mart 2008’de  Yazarlara ve yapıtlara Yönelik Okumalar başlıklı okuma günlüğü türünde bir kitabı yayımlandı. Savur Saçlarını Ege adlı ortak kitapta bir öyküsüyle yer aldı. Şubat 2009’da İzmirli Öyküler adlı kitabı Ferda İzbudak Akıncı ile birlikte hazırladı. Okuma Yolculukları adlı edebiyat eleştirisi kitabı Nisan 2010’da yayımlandı. 2011’de yayımlanan Kızlar ve Babaları adlı kitaba bir anı yazısıyla katıldı. Mart 2011’de yayımlanan Bornova’dan Gül Rengi Sayfalar  adını taşıyan yerel tarih-anı türündeki kitabı Heyamola Yayınlarının İzmir’im kitap dizisi kapsamında yer aldı.

edebiyathaber.net (23 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r