“Hoşgeldin Ali”: Sıcak bir yuva bulmayı başarmış şanslı çocuk

Temmuz 3, 2013

“Hoşgeldin Ali”: Sıcak bir yuva bulmayı başarmış şanslı çocuk

Necdet Neydim’in yeni kitabı Hoşgeldin Ali, çok tanıdık gelen bir hikâyeyi, hayatının başında çöp kutusuna atılsa da sıcacık bir yuva bulmayı başarmış Ali’nin yaşadıklarını anlatıyor. Canan Barış’ın resimlediği kitap, 9 ve üzeri yaş grubu için Can Çocuk Yayınları’nca yayımlandı.

Ali’nin karlı bir ocak gecesi, bir çöp kutusunda başlayan hikâyesi, doktor Ayhan Bey’in onu bulmasıyla birden bire değişiyor. Ayhan Bey ve Berrin Hanım, bu küçük çocuğa sahip çıkıp sevgileriyle sarıp sarmalıyorlar. Necdet Neydim, zaman zaman dünyaya geliş hikâyesini sorgulayan Ali’nin aslında ne kadar şanslı olduğunu anlatıyor.

“Bütün çocukların birer yuvaya ihtiyacı vardır ve buna hakkı da vardır.” diyen Necdet Neydim, kitabını sokağa terk edilmiş bütün çocuklara adıyor. Halen İstanbul Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde öğretim üyesi olan Neydim’in çocuk ve gençlik edebiyatına yönelik çeviri ve telif altmıştan fazla kitabı bulunmakta…

Can Çocuk’un Yaratıcı Okuma Dizisi kapsamında yayımlanan “Hoşgeldin Ali”, kitap okumanın yaratıcı yönünü vurgulamak üzere özel olarak hazırlandı. Son sayfalarında “Yaratıcı Okuma Dosyası” da yer alan kitap, çocukların etkin birer okur olmalarını sağlayacak nitelikte…

“Ayhan Bey onu aldı, atkısını boynundan çıkarıp özenle sardı ve paltosunun düğmelerini çözüp onu göğsüne bastırdı. Vücudunun sıcaklığıyla onu ısıtmak istiyordu. Korkuyla, sevecenlikle yüzüne baktı bebeğim. Kar taneleri gözlerinin üstüne gelen bebek, ürkek, şaşkın ama aynı zamanda üşümüş ve aç haliyle Ayhan Bey’e baktı. Hem teşekkür vardı sanki o gözlerde hem de endişe.”

Yorum yapın