Hepimiz Jane Austen’ın kızlarıyız!

Mart 29, 2017

Hepimiz Jane Austen’ın kızlarıyız!

jane_austen_oÖzgür Çiçek ve Irmak Ertuna Howison’ın “Jane Austen ve Adab-ı Muaşeret”  adlı kitabı, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ölümünün 200. yıldönümünde Jane Austen kadar sivri dilli, hınzır iki genç kadın eşliğinde, 18. yüzyıl İngiliz taşrasının adab-ı muaşeret kurallarından günümüzün popüler kültürüne, gündelik hayatına ve beyazperdedeki yürek hoplatan Austen karakterlerine eğlenceli bir yolculuğa çıkacaksınız. Ve ihtimaldir ki yolculuk bitiminde hep bir ağızdan haykıracaksınız:

Evvel zaman içinde tarih, savaşlar, ihtilaller, yıkımlar, ölümler ve zaferlerle örülürken, kadınlar kimsenin anlatmadığı eviçlerinde sessiz sedasız yaşarlardı. Oysa dilsiz eviçleri nasıl da kalabalıktı, nasıl da şenlikli. Doğumlar, ölümler, evlilikler, aşklar, gündelik hayatın tüm ritüelleri, yatak odaları,salonlar… Fakat kim cüret edebilirdi, gündelik hayatın sıradanlığıyla büyük kahramanlıkların görkemini boy ölçüştürmeye?

Tabii ki Jane Austen! O dilsiz eviçlerini sivri dili, hınzır ironisiyle dile getiren Jane Austen. Artık “evlenme çağına gelmiş  her genç kadın” zengin bir kısmet bulmanın inceliklerini ad›m ad›m ö€reniyor, Austen’ın adab-ı muafleret kurallar›yla döfledi€i mutlu izdivaç yolunda emin adımlarla yürüyordu.

Aşk mı dediniz? Evet elbette aşk da vardı. Gururlu erkeklerin, önyargılı kadınların oturduğu devasa malikânelerde “aşk” da oturuyordu.

Özgür Çiçek lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini Bilgi Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nde tamamladı. Doktora eğitimini ise Amerika’da Binghamton Üniversitesi’nde, Felsefe ve Kültür Bölümü’nde bitirdi. Açık Radyo’da Irmak Ertuna-Howison ile birlikte edebiyat ve sinema programları hazırlayıp sundu. Özgür Çiçek halen Boğaziçi Üniversitesi ve Işık Üniversitesi’nde edebiyat ve sinema dersleri vermeye devam ediyor. Araştırma yaptığı alanlar kısaca ulusal ve ulusaşırı sinema, belgesel sinema ve hafıza çalışmaları, sinema- edebiyat ilişkisi ve uyarlamalar.

Irmak Ertuna Howison 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden lisans, 2010 yılında da Binghamton Üniversitesi (SUNY) Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Amerika ve Türkiye’de üniversitelerin lisans ve yüksek lisans programlarında edebiyat ve sinema dersleri verdi. Kadın polisiye yazarlar, fantastik edebiyat ve Türk edebiyatının farklı unsurlarına dair çeşitli makaleleri uluslararası akademik dergilerde yayınlandı. Çeşitli akademik ve popüler kitap çevirilerinin yanı sıra Cumhuriyet gazetesinin haftalık kitap ekine özellikle polisiye türünde cinsiyet politikaları konularında yazmaya devam ediyor. Açık Radyo’da Özgür Çiçek’le beraber dört sezon edebiyatla ilgili program hazırladı.

edebiyathaber.net (29 Mart 2017)

Yorum yapın