hayykitap’ta yeni yayın direktörü belli oldu

Şubat 9, 2022

hayykitap’ta yeni yayın direktörü belli oldu

Sağlık, kişisel gelişim, güncel edebiyat ve tasavvuf alanlarında yayın yapan hayykitap’ın yayın direktörü Handan Akdemir Solak oldu. 

Yayınevinin sahiplerinden ve genel yayın yönetmeni Rauf Baysal’ın da yakın dostu olan Handan Akdemir Solak, daha önce Doğan Kitap’ta çalışıyordu. 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Handan Akdemir Solak meslek hayatına daha öğrenciyken Aktüel dergisinde düzeltmen-çevirmen olarak başladı. Mezuniyetin ardından Aktüel’de çalışmaya devam ederek önce muhabir ardından editör oldu. 

Star gazetesinde dış haberler müdürlüğü, Akşam gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yapan Akdemir, National Geographic dergisi için yazarlık yaptı. Avrupa Birliği projelerinde uzman editör olarak yer aldı. Bir dönem İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.  

Kitap editörlüğü mesleğine 2003 yılında İş Bankası Kültür Yayınları’nda başlayan, Merkez Kitaplar’ın (Turkuvaz) kurucu editörlerinden olan Akdemir, on iki yıldır Doğan Kitap editörü olarak çalışmakta, aynı zamanda Doğan Novus’un yayın yönetmenliğini yapmaktaydı. 

Bugüne dek yerli ve yabancı beş yüze yakın kitabın editörlüğünü yapan Akdemir’in Carlos Fuentes ve Iris Murdoch gibi yazarlardan yaptığı çevirileri de bulunmakta. 

edebiyathaber.net (9 Şubat 2022)

Yorum yapın