Hayko Bağdat’tan “Gollik”

Mart 27, 2015

Hayko Bağdat’tan “Gollik”

GOLLIK.inddHayko Bağdat’ın yeni kitabı “Gollikİnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı.

“Başlarım Ermenisinden de, Türkünden de, Kürdünden de. Başka bir şey anlatacağım sizlere. Ama bana sorarsanız bütün bunlar hikâye…” diyor Gollik’in yazarı. Daha evvel evinin kapılarını açması gibi, bu defa da tüm gollik hallerini anlatıyor. Rumluk, Ermenilik, Türklük ve hatta hacılık elden giderken gülmekten gözlerinizden yaşlar gelebilir. Ama Bağdat’ın amacı ağlatmak değil, o ve arkadaşları, “başka bir dünya mümkün değilse, başka bir ortam mümkündür” diye düşünüyorlar. Unutmayın, İnek Şaban ile Gollik aynı mahallenin çocukları… Aynı şey için mücadele ediyorlar. Dertleri insan olmak, insan kalmak olan iki iyi insan. Şimdilerde mumla aradığımız cinsten. İnsanlık hallerimiz bozulmasın, masa dağılmasın diye çabalayan. Biri Türk, biri Ermeni. İkisi de Türkiyeli… Şabanları çok sevdik, çünkü Şabanlar bir çocuk kadar dürüsttüler, temizdiler, bagajsız ve hakikiydiler. Severlerse tam severlerdi Şabanlar, isterlerse herkes için isterlerdi. Kazanırlarsa herkesle bölüşürlerdi, yumruk atmayı bilmeseler bile en önde girerlerdi doğruluğuna inandıkları kavgaya.

Hayko Bağdat kimdir?

1976 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Esayan, orta ve lise eğitimini Mıhitaryan Ermeni okullarında tamamladı. İstanbul Edebiyat Fakültesi Tarih bölümüne devam etti. Babasının vefatı sebebiyle eğitimini tamamlayamadı.

2002 yılında Yaşam Radyo’da azınlık sorunlarını gündeme taşıyan ve Türkiye’de ilk kez gerçekleşen “Sözde Kalanlar” adlı programın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. 2003 yılında Marmara gazetesinin Türkçe bölümünde haftalık köşe yazmaya başladı. 2007 yılında Hrant Dink’in ardından kurulan ve bu cinayete adalet arayışını sürdüren “Hrant’ın Arkadaşları” ekibinin kurucularındandır. Çeşitli gazete ve dergilere makaleler yazan Bağdat, 2012 yılında İMC TV’de Roni Margulies ile beraber “Azı Karar Çoğu Zarar” programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Yazarın ilk kitabı Salyangoz İnkılâp Yayınevi tarafından 2014 yılında yayımlandı.

Bağdat, halen Taraf gazetesinde köşe yazısı yazmaya devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

edebiyathaber.net (27 Mart 2015)

Yorum yapın