Masthead header

‘Hayatın Kırgınlığı’, ezilen insan ruhunun “kurtuluş” reçetesi gibi

hayatin-kiringanligi1William E. Connoly’nin Hayatın Kırgınlığı adlı kitabı, Aydın Çavdar çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çağımızın önde gelen teorisyenlerinden William E. Connolly bu kitabında, ekonomi piyasalarını kendi kendini organize edebilen yegane süreçler olarak görmenin yanlışlığını ortaya koyarak, yaşadığımız gezegenin oluşumuna katkısı olan çeşitli ekolojik oto-organizasyon sistemlerine ve bunların, dolayısıyla da varoluşun, neoliberalizm adı altındaki yıkımına odaklanıyor:

Neoliberalizmin savunucuları genellikle yalnızca otomatik süreçlerden ve özgür bireysel davranışlardan bahsediyor olsalar da, aslında bu sistem muntazam bireylerden oluşan bir millet üretmeye çalışan bir tür biyo-politikadır. Neoliberalizm, sözde başarısının gerektirdiği boyun eğmeyi ve oto-kısıtlamayı üretmek için hayatın içine derinden nüfuz eden ideolojik bir makineye dönüşmek zorundadır. Yanıbaşında işleyen süreçlere hiç dokunmadan fotoğraflarını çeken bir kamera değildir yalnızca.

Friedrich Hayek, Michel Foucault, Immanuel Kant, Friedrich Nietzsche gibi birçok düşünürün görüşlerine de başvurarak sermayenin yayılması, yoğunlaşması ve istilası karşısında ezilen insan ruhunu kurtarmak adına özgürlük fikrini yeniden ele alıyor Connolly.

İlk 16 sayfa için>>>

William E. Connolly
Amerika’nın son dönemdeki en önemli siyaset bilimcilerin- den olan ve postyapısalcı düşüncenin önde gelen düşünürlerinin (Foucault, Nietzsche, Hidegger, Derrida) kuramsal görüşlerini siyaset bilimine son derece yaratıcı bir biçimde taşımasıyla ünlenen Connolly 1938’de Michigan’da doğdu. Michigan Üniversitesi’ni bitirdikten sonra uzun yıllar Massachusetts Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1985’ten beri Johns Hopkins Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi Profesörlüğü yapmaktadır. 1984-1990 yılları arasında Political Theory dergisinin editörlüğünü yapmıştır.

Başlıca yapıtları şunlardır: The Terms of Political Discourse (1974; Siyasal Söylemdeki Terimler); (Michael Best’le birlikte) The Politicized Economy (1976; Siyasallaşmış Ekonomi); Appearance and Reality in Politics (1981; Siyasette Görünüş ve Gerçeklik); Politics and Ambiguity (1988; Siyaset Kuramı ve Modernlik); Identity/Difference (1991; Kimlik ve Fark- lılık) ve The Augustinian Imperative (1994; Augustinuscu Buyruk).

edebiyathaber.net (5 Aralık 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r