Hasta deneyimiyle yazılmış, Stomalı yaşamaya dair ilk ve tek kitap

Ağustos 16, 2023

Hasta deneyimiyle yazılmış, Stomalı yaşamaya dair ilk ve tek kitap

Ömür Kahraman’ın Torbayla Bir Ömür adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Ben Başardım, Siz de Başarabilirsiniz”

Stoma kişinin başına kullanılmasını zorunlu kılan bir hastalık gelmediği sürece bilemeyeceği hatta belki de adını bile duymayacağı bir şey… Ömür Kahraman bu zorunluluğu yaşamış kişilerden biri. Onlarca ameliyat, yıllarca yaşanan zorluklar ve tüm bunlara karşın yaşama dört elle sarılan, güçlükleri yenen, yeniden başlama gücünü ve cesaretini bulan bir kahraman!

Ömür Kahraman, Torbayla Bir Ömür kitabında çocukluğundan başlayarak yaşadığı hastalığın tüm evrelerini, yaşamındaki dönemeçleri açık yüreklilikle anlatıyor. Stoma ile tanışmasından sonrasında ise torbayla yaşamın her ayrıntısını, stomalı kişilere, yakınlarına tavsiyelerini, kısaca bu süreçteki tüm duygularını paylaşıyor.

Arka Kapak Yazısı:

Kitabınızda duygularınızı ve yaşadıklarınızı o kadar güzel ifade etmişsiniz ki aslında tüm topluma ve hekim camiasına örnek olmalı,  ders alınmalı…

Prof. Dr. Mehmet Murat Tuncer

Sevgili Ömür, ne kadar duyarlı bir hasta olduğunu da adeta bir hekim titizliği ile ostomili hastaları için referans olacak seviyede bilgilendirmeler yaparak gösteriyor.

Emekli Tabip Tuğgeneral Prof. Dr. Yusuf Ziya Yergök

Tanımladığınız tıbbi-cerrahi süreçlerin yanı sıra, içdünyanızı samimiyetle okuyucuya açmanız da ayrı bir övgüyü hak ediyor.

Prof. Dr. Dursun Buğra

Yazdığı bu kitapla umutsuzluğa düşen nice insana umut ışığı yakan Ömür Hanım’ı tebrik ediyorum…

Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan

Bu hayat hikâyesini pek çok hastamın bir çırpıda okuyacağına eminim.

Prof. Dr. Turgut İpek

Bu kitap birçok insana yaşama bağlılık adına rehber olsun.

Prof. Dr. Melih Paksoy

Bazen hastanın yaşadıklarını, başından geçenleri en iyi hastanın kendisi anlatabilir.

Prof. Dr. Hüsnü Görgen

Sadece ostomililerin değil, herkesin faydalanabileceği bir kitap.

Op. Dr. Ümit Sekmen

“Kabızlık anlatılmaz yaşanır”, “Stoma anlatılmaz, yaşanır”ı çok iyi ifade ettiğin güzel bir kitap.

Dr. Özdal Ersoy

Özetle bu kitap tüm insanlar için yazılmış.

Dr. Cevat Bayraktar

Bu kitabıyla yaşadıklarını anlatarak herkese el uzatıyor ve yalnız değilsiniz diyor.

Op. Dr. H. Mehmet Mülayim

Stoma ile yaşamaya ilişkin kişisel deneyiminizi ve görüşlerinizi paylaştığınız bu eserin, tüm stomalı bireylerin sorunlarının çözümünün bir parçası olmasını dileriz…

Yara Ostomi İnkontinans Derneği Başkanı Prof. Dr. Zehra Göçmen Baykara

Hayatı kendisine verilen bir armağan olarak seçmiş bir insanın başka hayatlara dokunma gayretinin sonucu bu kitap. Biz sağlık çalışanlarına ve sağlığı ile ilgili zorluklar yaşayanlara çok güzel mesajlar içeriyor.

Emekli Sağlık Albay Fatma Soylu Çakmak

Benzer sorunları yaşayanlar veya ileride yaşayabilecek olan bizler TORBAYLA BİR ÖMÜR kitabı için “Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti” diyeceklerdir.

Cansu Çakıcı

Stomalı hastaların mutlaka okuması gereken müthiş bir eser.

Mira Ordu

Bir sağlık profesyoneli olarak stomayı anlatmam asla Ömür Hanım’ın anlattığından daha anlamlı ve daha iyi olmayacaktır.

Nuran Küçük

Hepimiz stoma ile yaşamı bir son olarak biliyorken Ömür Hanım’ın kitabı sayesinde ikinci bir yaşam olduğunu bir kez daha anladık.

İBHAYD Dernek Başkanı Ömür Akkaya

Yazar Hakkında:

1972 yılında Tekirdağ’da doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 1994 yılında tamamladı. Yüksek lisansın ilkini 2008 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde, ikincisini 2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İngilizce İşletme Programı’nda, doktora derslerini ise Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Programı’nda %100 burslu öğrenci statüsünde 4 üzerinden 3,68 ortalamayla tamamladı. Ekim 2022’de tez savunmasını başarıyla geçerek Dr. unvanı almaya hak kazanmıştır.

1989 yılında tercümanlıkla başladığı iş hayatına turizm ve havacılık alanlarında devam etti. İngilizce ve Arapça dillerinden kokartlı turist rehberidir. Türkiye’nin araba kiralama şirketi sahibi ilk kadınıdır.

Siyasetle ilgilendi, Avrupa Konseyi’nin en genç üyesi oldu. Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanlığı, İstanbul Belediyesi’ne bağlı BİT’lerde yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Türk Hava Yolları Bari Genel Müdürü olarak emekli olup iyi derecede İngilizce ve Arapça, orta seviyede Almanca ve İtalyanca bilmektedir.

Farklı kültürleri tanımayı, gezmeyi, bildiklerini yazarak ya da konuşarak paylaşmayı, ailesini, arkadaşlarını, vefalı olmayı, gençleri seven Kahraman, ülkesine ve bayrağına sevdalıdır. Ülkesinin tamamını ve yüz on üç ülkede yaklaşık yedi yüz elli şehri gördü.

Can Ãktemer Haber, Opinyu ve Turizm Haberleri başta olmak üzere çeşitli sitelere, Fashion and Travel Magazine ile Food and Travel dergilerine yazılar yazmaktadır. Puglia’da Bir Ömür kitabının yazarıdır. Evli olup, 1994 doğumlu, yazılım mühendisi olan Kerim Aybar’ın annesidir.

edebiyathaber.net (16 Ağustos 2023)

Yorum yapın