“Harold ve Mor Tebeşir” dizisi artık Türkçede

Ekim 18, 2021

“Harold ve Mor Tebeşir” dizisi artık Türkçede

Crockett Johnson’ın yazıp resimlediği “Harold ve Mor Tebeşir” dizisinin 3 kitabı, 4 ve üzeri yaş grubu için Mahir Ünsal Eriş çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Dünya çapında geniş okur kitlelerine ulaşmış Harold ve Mor Tebeşir, altmış yıldır her yaştan okuru büyülemeye devam ediyor. Altı kitaptan oluşan dizinin kitapları, Mahir Ünsal Eriş’in İngilizce aslından çevirisiyle Can Çocuk raflarında!

Harold bir akşam ay ışığında yürüyüşe çıkmaya karar verir. Yanında yalnızca mor tebeşiri olan küçük Harold, kendine heyecan dolu, sihirli bir macera çizer.
 
Harold ile sadık mor tebeşiri, güvenli bir biçimde yatağa dönüp uykuya dalmadan önce ormanlarda gezinir, denizleri aşar ve ejderhaların arasından geçer. 
 
Sürprizlerle dolu bu büyüleyici hikâye, hayal gücümüzün bizleri ne kadar uzağa götürebileceğinin en güzel örneği!
 
Crockett Johnson’ın yazdığı ve resimlediği Harold ve Mor Tebeşir her çocuğun kitaplığında olması gereken, eskimeyen bir klasik!

“Harold bir başyapıt.” – Maurice Sendak

Birinci kitap: Harold ve Mor Tebeşir

İkinci kitap: Harold’ın Göğe Yolculuğu

Üçüncü kitap: Harold’ın Masalı

“Bir akşam, biraz düşündükten sonra,  Harold ay ışığında bir yürüyüş yapmaya karar verdi.

Gökte Ay yoktu. Ve Harold’ın ay ışığında yürüyüş yapabilmesi için Ay gerekliydi.

Ve üzerinde yürüyüş yapılacak bir yer.

Upuzun ve dümdüz bir yol çizdi, böylece kaybolmayacaktı.

Ve büyük mor tebeşirini alıp yola koyuldu.”

Crockett Johnson

1906’da New York’ta dünyaya gelen Amerikalı karikatürist ve çocuk kitapları illüstratörü Crockett Johnson’ın asıl adı David Johnson Leisk’tir. Yaşamı boyunca yirmiden fazla çocuk kitabı yazıp resimledi. Küçük Harold’ın maceralarını konu alan altı kitaplık dizinin ilk kitabı Harold ve Mor Tebeşir‘le çok ses getirdi. Yirminci yüzyılın en etkileyici bant karikatürlerinden Barnaby’nin de yaratıcısıdır.

edebiyathaber.net (18 Ekim 2021)

Yorum yapın