Masthead header

“Hareketli İmgeler: Filmler Üzerine Psikanalitik Yansımalar” yayımlandı

hareketliİstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, “sinema ve psikanaliz” serisine yeni bir eser kazandırdı. Avrupa Psikanalitik Film Festivali Direktörü ve Uluslararası Psikanaliz Dergisi’nin film bölümü editörü Andrea Sabbadini’nin hazırladığı “Hareketli İmgeler: Filmler Üzerine Psikanalitik Yansımalar”, beyazperdeye yansıyan onlarca filmin psikanaliz kuramına göre kapsamlı analizlerini içeriyor.

Terapistlerin ve araştırmacıların olduğu kadar sinema izleyicisinin de ilgisini çekecek çalışma, film karakterlerini, karakterlerin ruhsal eğilimlerini, öykülerini ve hikâyelerini keşfetmek ve anlamak isteyenler için kaynak niteliği taşıyor.

Andrea Sabbadini kitapta; yazar, merak, sinema ve psikanaliz bağlantısını şöyle açıklıyor: “Şimdi bize nedir? sorularını sorduran bu merak oldukça haklı da görünüyor. Aslına bakılırsa bazı insanları film yapmaya yönelten, diğerlerine izlettiren şey meraktır. Bazı insanları psikanalist olmaya yönelten, diğerlerini de divana uzandıran şey meraktır. Ve yine, merak yüzünden bazıları psikanaliz ve sinema arasındaki karmaşık ve büyüleyici ilişki üzerine düşüncelerini yazmaya kapılırken, diğerleri de onları okumaya kapılmış olabilir.”

“Hareketli İmgeler: Filmler Üzerine Psikanalitik Yansımalar”; psikanaliz, fahişelik, çocuklar, ergenler, aşk ve skopofili üzerine filmler olmak üzere altı bölümden oluşuyor.

edebiyathaber.net (9 Haziran 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r