Halikarnas Balıkçısı Bodrum’da anılıyor

Ekim 10, 2022

Halikarnas Balıkçısı Bodrum’da anılıyor

Halikarnas Balıkçısı, 49. ölüm yıl dönümünde Bilgi Yayınevinin Bodrum Deniz Müzesi ile birlikte yapacağı etkinliklerle 13-14 Ekim’de anılıyor.

Halikarnas Balıkçısı’nın 49. ölüm yıl dönümü etkinliklerinin teması “Balıkçı’nın Çardak Altı Kahvesinde” olarak belirlendi. Balıkçı’nın eski Bodrum’una gönderme yaparak, kent sakinleriyle, balıkçılarla, süngercilerle vakit geçirdiği bir çardak altı kahvesini müzede canlandırılacak. 13 ve 14 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek iki günlük program boyunca yapılacak sunumlar ve öğrenci atölyeleri bu alanda gerçekleşecek; Balıkçı’nın mütevazı yaşam tarzı, mekânsal anlatımla buluşacak. Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ve Etrim Halı’nın katkı ve destekleriyle kurulacak sahnede yapılacak sunumlar ve çocuk atölyelerinde katılımcıların kendilerini eski Bodrum’da bir çardak altı kahvesinde hissetmeleri sağlanacak.

Anma programı, 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00’de Halikarnas Balıkçısı’nın anıt mezarı bulunan Gönültepe’de, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen anma töreniyle başlayacak. Program aynı gün “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” çocuk atölyeleri ve “Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” sunumu ile devam edecek.

“Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” Çocuk Atölyesi

Çardak altında çocuklar Halikarnas Balıkçısı ve sanatla  buluşacak. Halikarnas Balıkçısı’nın çizim tekniklerinden biri olan mumlanmış kağıt üzerine mürekkep kazıma tekniğinin tanıtılacağı ve Balıkçı’nın bu teknikle çalıştığı resimlemelerinden seçilen eserlerin sanat tarihi uzmanı eşliğinde yorumlanacağı atölyede çocuklar tarafından aynı teknikler uygulanacak. 13 Ekim Perşembe günü saat 11.00 ve 17.30’da Volkan Boya sponsorluğunda gerçekleşecek atölyelerin maksimum 15 kişilik kontenjanı bulunuyor. Yaklaşık bir buçuk saat sürecek atölyeye 0530 232 14 83 numarasından ön kayıt için başvuru yapılması gerekiyor.

“Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi”

13 Ekim Perşembe günü saat 14.00’de Arkeolog-Antropolog-Deniz Tarihi Araştırmacısı Timuçin Binder’in gerçekleştireceği sunumunda, Halikarnas Balıkçısı’nın kitaplarındaki deniz ve doğa içeriğine,  Mavi Anadoluculuk tezine, Mavi Anadoluculuk akımındaki uygarlık eleştirisine dikkat çekilecek ve modern uygarlığın bugün geldiği nokta, özellikle içinde olduğumuz ekolojik kriz bağlamında değerlendirilecek. Halikarnas Balıkçısı’nın mirasının içinde barındırdığı hâlâ güncel olan düşünceler ve öneriler aktarılacak. Balıkçı’nın mirası günümüz sorunları açısından tekrar tartışmaya açılacak.
Programın ikinci ve son gününde “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri” kent turu ve “Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi”, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” sunumları gerçekleşecek.

Balıkçı’nın Botanik Mirasının İzinde Kent Turu

Halikarnas Balıkçısı’nın botanik bilgisiyle kente kattıkları üzerinden kentteki mirasının izi sürülüyor. Halikarnas Balıkçısı’nın diktiği, günümüzde hala yaşayan ağaçların görüleceği; Bodrum’a getirdiği ve ektiği diğer bitkilerin görülüp tanınacağı kent turuna hem yetişkinler hem de çocuklar katılabilecek. Doğayla ve kentle uyumlanmaya Balıkçı’nın izinde bir tık daha yaklaşılacak olan kent turu etkinliği ücretsiz olacak. 14 Ekim Cuma saat 11.00’de Bodrum Deniz Müzesi önünden kent turuna başlanacak ve yaklaşık iki saat sürecek. Katılım gösterebilmek için 0530 232 14 83 telefon numarasından başvuru yapılması gerekiyor.

“Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi”

14 Ekim Cuma günü saat 13.00’de Yazar-Eğitimci Ömer Ünal’ın sunumunda Balıkçı’nın kişiliği ve öykülerinin onun derin mitoloji bilgisinin birer iz düşümü olarak okunabileceği, çocuklara verdiği değerler açısından incelenecek. Halikarnas Balıkçısı’nın hayat algısına, doğa sevgisine, mitoloji bilgisine dayalı öyküleri ve mücadeleci kişiliği çocukların değerler eğitimi açısından yorumlanacak. Çocukların gerçek hayatta karşılaşacakları zorlukların mitolojik ve fantastik öyküler vasıtasıyla çözülebileceği örneklerle anlatılacak. Balıkçı’nın düşünce dünyasında ve kişiliğinde mitolojinin etkisi düşünüldüğünde, çocuklara, ebeveynlere ve eğitimciye birçok açıdan yol gösterici olabilecek bir sunum gerçekleşecek.

“Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü”

Hemen ardından aynı gün saat 15.00’de Antropolog Dr. Meltem Ulu’nun müzemiz iş birliğinde yürütmeye devam ettiği çalışmayla ilgili sunum gerçekleşecek. Sunum içeriğinde, Bodrum Deniz Müzesi’yle iş birliğinde, Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı yaşarken tanıyanlar veya kendisinden etkilenen kişiler ile yürütülen ve yürütülmeye devam eden, araştırma sahası Bodrum, İstanbul ve Gökova olan çalışma anlatılacak. Cevat Şakir Kabaağaçlı’yı, ilk ağızdan dinleyerek Bodrum ile çevresine yaptığı katkıları ortaya çıkarıp, kendisini tanımanın bir adım ötesine geçilecek; Bodrum’un yerel tarihi ile ilgili kayda alınmış pek çok veriyle ilgili bilgi de sunumda aktarılacak.

Bilgi Yayınevi’nden Anma Programına Özel Mini Kitap

Telif hakları Bilgi Yayınevi’nde bulunan Halikarnas Balıkçısı’nın öykülerinden derlenmiş ve çocuk serisi olarak basılmış “Denizin Çağırışı” kitabının bir bölümü, anma programına özel olarak Bilgi Yayınevi tarafından “mini kitap” versiyonu ile basılıyor. Çocukların ve gençlerin dikkatini çekebilecek “Denizin Çağırışı” mini kitap, etkinliğe katılım gösteren her katılımcıya Bodrum Deniz Müzesi ve Bilgi Yayınevi’nden program anısına armağan olarak verilecek.

Bodrum Deniz Müzesi’nde Sergi Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’

Bodrum Deniz Müzesi Yayınları’ndan yayımlanmak üzere yaklaşık üç senedir üzerine çalışılan Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi içeriğiyle ilgili sergi, müze sergi alanında sizleri karşılayacak. Projenin yürütücüsü Dr. Meltem Ulu’nun müzemiz iş birliğinde gerçekleştirdiği çalışmada izlediği yol, kitabın içeriğinden metin ve fotoğraflarla birlikte aktarılacak. Gerçekleşecek sergide Bodrum yerel tarihinden izler bulunacak.

Halikarnas Balıkçısı, eski Bodrum’daki çardak altı kahvelerini Mavi Sürgün’de şöyle dile getiriyor:
“Gazino gibi” sandalyeli ve peykeli kahvehanelerden başka sandalyesiz ve peykesiz olanları da vardı. Deniz kıyısında kumların üzerinde hasırlar serilir, keçiboynuzu ya da hurma dallarından çardakların gölgesine yan gelinirdi. Ben oralara gider oltalara balıkçı bağlarıyla misinaları taktırırdım. Pek tabii olarak denizciler, bir olta bağlanmasını bilmeyen bir insanı hor görürlerdi. Ben de bir elde oltalar, ötekinde misinalar, denizcilerin yanlarına ezile büzüle varırdım. Oltaların bağlanmasını çekine çekine rica ederdim.

Ne var ki bu çardakaltı kahveleri ve oradaki insanlar, hoşuma gidiyordu. Gazinoda oturanlarsa böyle yerlere gittiğime şaşırıyorlardı. “Orada konuşacak ne buluyorsunuz?” diye soruyorlardı. Bu soru çok garibime giderdi benim. Aradan iki-üç ay geçince denizcilere bu sefer ben bilmedikleri şeyleri, yani bağ ve halat matislerini öğretiyordum. Onların arasında görünmem adeta neşeli bir olay olurdu”.

PROGRAM AKIŞI

13 Ekim 2022, Perşembe
11.00 ve 17.30 – Çocuk Atölyesi, “Halikarnas Balıkçısı Gibi Çiziyorum” Mumlanmış Kağıt Üzerine Mürekkep Kazıma Tekniği
14.00 – Sunum,“Arşipel’in Sesi: Halikarnas Balıkçısı’nın Mirası ve Uygarlık Eleştirisi” Timuçin Binder, Arkeolog-Antropolog-Deniz Tarihi Araştırmacısı
Sergi, ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’
Halikarnas Balıkçısı “Denizin Çağırışı” Mini Kitap Armağan Noktası


14 Ekim 2022, Cuma
11.00 – Kent Turu, “Halikarnas Balıkçısı’nın Botanik Mirasının Kentteki İzleri”
13.00 – Sunum,“Balıkçı’nın Mitoloji Bilgisi Üzerinden Değerler Eğitimi” Ömer Ünal, Yazar-Eğitimci
15.00 – Sunum, “Bir Sözlü Tarih Çalışması Örneği: ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’ Nasıl Yürütüldü” Dr. Meltem Ulu, Antropolog
Sergi, ‘Halikarnas Balıkçısı Sözlü Tarih Projesi’
Halikarnas Balıkçısı “Denizin Çağırışı” Mini Kitap Armağan Noktası

Tüm etkinliklerin halka açık olarak gerçekleştirileceği anma programı hakkında detaylı bilgi almak için Instagram/bodrumdenizmuzesi_ adresini takip edebilir veya 0 530 232 14 83 telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Halikarnas Balıkçısı’nın tüm kitapları için>>>

edebiyathaber.net (10 Ekim 2022)

Yorum yapın