Haftanın önerisi: “Cennete”

Mart 3, 2023

Haftanın önerisi: “Cennete”

Hanya Yanagihara’nın “Cennete” adlı romanı, Elif Sema Mutlu çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Bu şaşırtan romanı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Değersiz Bir Hayat’ın ödüllü ve çoksatan yazarından…

Cennete duygusal bir dehanın ürünü. Bizi insan yapan aşkı, utancı, muhtaçlığı ve yalnızlığı irdeleyen bir sanat eseri.

1893 yılında, alternatif bir Amerika gerçekliğinde, New York şehri herkesin istediği gibi yaşayabildiği ve görünürde istediğini sevebildiği Özgür Eyaletler’in bir parçasıdır. Saygın bir ailenin genç evladı, münasip taliplisi ile parasız ama çekici bir müzik öğretmeni arasında kalır.

1993 yılında, AIDS salgınının zirvesinde Hawaiili bir genç, babasının yaşadığı kaderi en yakınlarından bile gizler.

2093 yılında, totaliter bir rejimin distopik dünyasında, önemli bir doktorun torunu büyükbabasının ölümüyle ve kocasının ortadan kaybolmasıyla baş etmeye çalışır.

Birbirlerine bağlı bu üç bölüm bir senfoni oluştururken Hanya Yanagihara insanın arzuladığı ama hayal bile edemediği bir cennet için sahip olduğu her şeyden nasıl vazgeçebileceğini keşfediyor.

“Cennete’yi okurken çağımızı, endişelerini ve takıntılarını temsil edecek bir roman okuduğunuzu anlıyorsunuz. Bir şaheseri değerlendirmek zordur ama Cennete kesinlikle bir şaheser.” -The Observer

“Cennete, en üst düzeyde bir roman. Yanagihara zarafetle yazıyor, duygularımızı harekete geçiriyor ve kurgunun çarklarını çevirirken sayfadan fırlayan karakterler yaratıyor.” -USA Today

“Olağanüstü. Beklentileri her defasında aşmayı başaran bir yazar hünerlerini sergiliyor.” -The Washington Post

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Hanya Yanagihara’nın ilk romanı People in the Trees 2013’te yayımlandı. 2015’te basılan Değersiz Bir Hayat ABD’de büyük ses getirdi. Kirkus Ödülü’nü aldı ve Man Booker Ödülü’ne aday gösterildi. Romanın hakları 26 ülkeye satıldı. Cennete, yazarın son kitabıdır. 

Yazarın Sayfası 

edebiyathaber.net (3 Mart 2023)

Yorum yapın