Haftanın kitabı: “Yazarın Yol Haritası”

Ocak 31, 2023

Haftanın kitabı: “Yazarın Yol Haritası”

“Yazarın Yol Haritası” adlı derleme, Perihan Sevde Nacak çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayımlandı. Yazanlara rehber niteliğindeki bu kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Dünyanın en prestijli edebiyat dergilerinden The Paris Review’da yayımlanan röportaj seçkileri Yazarın Odası 1 ve 2’nin ardından Yazarın Yol Haritası’yla çağdaş dünya edebiyatının önemli isimlerinin yazma eylemiyle ve edebiyatla şekillenen dünyalarına konuk oluyoruz.  

Bu derleme tematik başlıklandırmasıyla Italo Calvino, Ursula K. Le Guin, Jorge Luis Borges, Simone de Beauvoir, Carlos Fuentes, Julian Barnes, Elena Ferrante gibi pek çok yazarın yazmaya nasıl başladığına, çalışma alışkanlıklarına, kullandığı yöntemlere, editörler, okurlar ve yazarlarla ilişkisine ve farklı yazın türlerine yaklaşımlarına dair düşüncelerini içeriyor. Teknik meselelerden politikanın edebiyattaki rolüne, yazarlar arası arkadaşlıklardan ideal okur tanımlamasına kadar pek çok meseleyi masaya yatırıyor. 

Yazarın Yol Haritası, yazar adayları, yazma eylemine meraklı okurlar ve tüm edebiyatseverler için ilham verici bir başucu kitabı ve edebiyat şöleni…

Nicole Rudick’in önsözünden:

“Okur, ‘Yazarın Yol Haritası’nın amacı ne?’ diye sorabilir. […]Bir okur yazarların eserlerine nasıl isim bulduğunu, eserlerini nasıl düzelttiğini ya da yazamadıklarında ne yaptıklarını öğrenmek isterse, çok zor bir işe girişmesi gerekir. Bu kitap, tüm bu soruları ve daha fazlasını temalarına uygun başlıklara ayırıp her türlü yazarın görüşlerinden, gözlemlerinden ve tavsiyelerinden örnekleri bir araya getiriyor.”

“Gizli cevherlerle dolu, edebiyata dair muhteşem bir derleme.” –Guardian

“Yazarlar nasıl çalışıyor ve edebiyat nasıl hâlâ var olmaya devam ediyor diye merak edenler için vazgeçilmez bir kaynak.” –Daily Telegraph

“Bu röportajlar, edebiyatla ilgilenen her okur ve yazarın vazgeçilmezi olacak. İlham verici…” –Times Literary Supplement

Bu kitap neden önemli

– Bu röportaj derlemesinin yayımlandığı The Paris Review, dünyanın en prestijli edebiyat dergilerinden biri. Birçok önemli yazarın yazma alışkanlıkları, edebiyata ve hayata dair görüşlerini içeriyor.

– Yer verilen isimler, modern dünya edebiyatına yön vermiş çok önemli kalemlerden oluşuyor: Ernest Hemingway, Gabriel Garcia Marquez, William Faulkner, Orhan Pamuk, Haruki Murakami, Paul Auster, Ursula K. Le Guin, Simone de Beauvoir, Kazuo Ishiguro ve daha niceleri…

– Yazar adayları için yol gösterici ve ilham verici bir çalışma; sevdikleri yazarların nasıl çalıştığını, edebiyatla ve yazıyla kurduğu ilişkiyi merak eden okurlar içinse zengin ve keyifli bir okuma deneyimi olacaktır.

edebiyathaber.net (31 Ocak 2023)

Yorum yapın