Haftanın gastronomi kitabı: “Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü”

Ekim 12, 2022

Haftanın gastronomi kitabı: “Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü”

Nevin Halıcı’nın “Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü” adlı kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle 2013 yılında yayımlandı. Bu ödüllü kaynak kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

Türk mutfağı ve mutfak kültürleri üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Nevin Halıcı bu defa, yine titizlikle hazırladığı Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü ile yemek kültürümüze çok önemli bir katkıda bulunuyor.

Nevin Halıcı’nın klasik ve yöresel mutfaklarla ilgili yayımlanmış diğer kitaplarında yer alanlar dışında, yazılı kaynaklara geçmemiş yemek ve mutfakla ilgili pek çok terim de ilk defa bu çalışmayla kayıt altına alınıyor.

Ayrıca bu çalışmada, Kur’an-ı Kerim, Orhun Abideleri, Divan-ı Hikmet, Divanü Lugat-it Türk, Kutadgu Bilig, Dede Korkut Hikâyeleri ile birlikte Mevlana’nın, Şems-i Tebrizi’nin, Ahmet Eflaki’nin, Sultan Veled’in eserlerin de yer alan terimler ve varsa bazı yemek tarifeleri de bulunuyor.

Yalnızca yemek çeşitlerinin ya da yemeklerde kullanılan malzemelerin değil, arkeoloji, antropoloji, beslenme, botanik, dil, din, edebiyat, halk bilimi, müzik, tarih, tasavvuf, tıp ve konuyla ilgili diğer bilim dallarına ait terimlerin de yer aldığı bu kapsamlı çalışma, bir başvuru kaynağı olması dışında, merak uyandırıcı ilginç bilgiler de barındırıyor.

Oğlak Yayınları, “yemek ve mutfak kültürü” yayınların arasına, Nevin Halıcı’nın Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü‘nü de katmaktan gurur duyar.

Kitabı indirimli edinmek için>>>

Yazar hakkında

Nevin Halıcı Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da yaptı. 1970-75 yıllarında Ankara Gazi Üniversitesi’nde Ev Ekonomisi Beslenme okudu. 1991’de Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisans, 1997’de Gazi Üniversitesi’nde doktora programlarını tamamladı.

Geleneksel Konya Yemekleri (1979), Ege Bölgesi Yemekleri (1981), Akdeniz Bölgesi Yemekleri (1983), Türk Mutfağı (1985), Nevin Halıcı’s Turkish Cookbook (1989), Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yemekleri (1991), Siniden Tepsiye Klasik Türk Mutfağı (1999), Konya’da Kışlık Yiyecekler Üzerine Bir Araştırma (2000), Karadeniz Bölgesi Yemekleri (2001), Sufi Cousine (2005), Konya Mutfak Kültürü ve Konya Yemekleri (2005), Mevlevi Mutfağı (2007), Türk Mutfağı (Oğlak, 2009), Konya Mutfağı (2011), Açıklamalı Yemek ve Mutfak Terimleri Sözlüğü (Oğlak, 2013), Sille Mutfağı (2014), Selçuklu Dönemi Mutfağı (2015) yayımlanmış eserleridir.

Yurt içi ve dışında yayımlanmış sayısız makale ve tebliğleri de bulunmaktadır. Nevin Halıcı Türk Mutfağı ile ilgili sergiler hazırladığı gibi şef olarak da çeşitli sunumlar yapmış; kongre, seminer gibi programların menülerini hazırlamıştır.

edebiyathaber.net (12 Ekim 2022)

Yorum yapın