“Hafif Kahramanlar” Üzerine söyleşisi 26 Mart’ta

Mart 22, 2023

“Hafif Kahramanlar” Üzerine söyleşisi 26 Mart’ta

Moderatörlüğünü Bilal Acarözmen’in yapacağı, Aksu Bora ve Emel Uzun-Avci ile “Hafif Kahramanlar” Üzerine başlıklı söyleşi, 26 Mart Pazar günü 13.30’da, CerModern’de düzenleniyor.

Bu söyleşide Bora ve Uzun-Avci, derledikleri “Hafif Kahramanlar” kitabı üzerine merak edilenleri yanıtlayacak.

On üç yıldır çağdaş edebiyat faaliyetlerinin yürütüldüğü CerEdebiyat’ın 2023 yılındaki ikinci söyleşi konukları Aksu Bora ve Emel Uzun-Avci olacak.

Aksu Bora, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Antropoloji doktoru oldu. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesiyken 2017’de emekliye ayrıldı. Amargi Dergi ve Ayizi Yayınevi’nin kurucularındandır.

Emel Uzun-Avci, lisans ve yüksek lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladı. Doktora eğitimini Edinburgh Üniversitesi’nde sürdürdü. Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde doktor öğretim üyesi olarak çalışmakta. 

Kitap hakkında

“Popüler edebiyatın kapıcı kadınlarla dikişçi kızlara has bir merak olmadığını epeydir biliyoruz. Bu hafif romanların yazarlarının ve okurlarının kadınlardan ibaret olmadığını da. Elinizdeki kitap, feminist eleştirinin hafif romanlara doğru genişletildiğinde, hafif kahramanlara böyle kulak verildiğinde neler dinleyebileceğimizi yoklayan yazılardan oluşuyor.

Hafif Kahramanlar, kadınlık ve erkeklik, aşk ve arzu hakkındaki ortak fantezilerimizin cisimleşmiş halleridirler. Ama bu kadarla kalmazlar, şu dünyada neye hakkımız olduğuna, neye katiyen el uzatamayacağımıza dair bilgi de verirler. Aynı zamanda, bu ‘bilgi’nin nasıl değiştiğini de onlara bakarak izleyebiliriz.

Gelin içinde büyüdüğümüz hikâyelere biraz yakından bakalım, bu bizim kendi hikâyemizdir de.

Aksu Bora ve Emel Uzun Avci’nin hazırladığı derlemede onların yanı sıra Mustafa Arslantunalı, Neslihan Cangöz, Ayşe Çavdar, Behçet Çelik, Işıl Kurnaz ve Sezen Ünlüönen’in yazıları yer alıyor.”

Etkinlik herkese açık ve ücretsiz.

edebiyathaber.net (22 Mart 2023)

Yorum yapın