Gülşen Manisalı’dan ”Lena Kırpık Kaş”

Kasım 13, 2023

Gülşen Manisalı’dan ”Lena Kırpık Kaş”

Gülşen Manisalı’nın yazdığı Berna Dörtpınar’ın resimlediği Lena Kırpık Kaş adlı kitabı Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Gülşen Manisalı’nın ”SEN de OKU” koleksiyonu için kaleme aldığı Lena Kırpık Kaşyüzündeki çillerden kurtulmanın yollarını ararken başına olmadık kazalar gelen bitirim bir kız çocuğunun matrak hikâyesini anlatıyor.

Zamane çocuklarının pratik zekâlarına ve sorun çözme becerilerine hayranlık uyandıran yazar; bizi biricik kılan farklılıklarımızın güzelliğine değinirken dış görünüşümüzle barışık olmanın önemine de vurgu yapıyor.  

Eğlenceli dili ve karikatür kahramanlarını aratmayan tiplemeleriyle kıpır kıpır bir maceraya açılan kitap, okurların merak duygusunu kabartmakla kalmıyor aynı zamanda onları düşündürüyor, taşındırıyor, biraz da kaşındırıyor!

Küçük Lena’nın çilleriyle başı dertte!
Aynaya her baktığında çillerine duyduğu nefret katlanıyor.  
Öyle ki Lena kendini, sanki biri yüzüne tarçın serpmiş gibi hissediyor.
Tevekkeli değil, en iyi arkadaşı Deniz suratının tarçınlı sütlaç gibi göründüğünü söylüyor. 
Oysa bu haksızlık! Sınıftaki diğer kızların pamuk kadar beyaz, lekesiz yüzleri varken Lena makus kaderine boyun eğmek istemiyor.

Ve en sonunda gözünü karartıp, yüzündeki çillerden kurtulmak için harekete geçiyor. Lena’nın pes etmeye hiç ama hiç niyeti yok. Ama sanki biraz yardıma ihtiyacı var…

Kendimizle ilgili beğenmediğimiz veyahut kusur olarak gördüğümüz şeylerin gerçekte bizi mükemmel kıldığını gösteren bu neşeli kitap, bakış açımızı çeşitlendirmek için bizleri yüreklendiriyor.

Mizahtan beslenen anlatısını Berna Dörtpınar’ın çizimleriyle coşturan Lena Kırpık Kaş, aynalara küsenlerin de aynalara bakmaya doyamayanların da yüzlerini güldürmeyi başarıyor. 

Kitaptan tadımlık >>>

Gülşen Manisalı


1984 yılında İzmir’de doğdu. Eğitim hayatı boyunca okumaya ve yazmaya hep çok ilgi duydu. 2006 yılında Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünden mezun oldu. Pamukkale Üniversitesi’nde 2007 yılında pedagojik formasyon eğitimini tamamladı ve öğretmenlik hayatı başladı. 2013 yılında çocuklar için yazmaya başladı. Matematik öğretmenliğine devam eden Manisalı, eşi ve kızlarıyla Denizli’de yaşıyor, yeni hikâyeler yazmaya devam ediyor.

edebiyathaber.net (13 Kasım 2023)

Yorum yapın