Grégory Panaccione’den “Arkadaşım Toby”

Kasım 25, 2022

Grégory Panaccione’den “Arkadaşım Toby”

Grégory Panaccione’nin sessiz kitabı “Arkadaşım Toby” Desen Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Dostluğun bağladıkları…

Grégory Panaccione’nin sessiz kitabı Arkadaşım Toby oyunbaz bir köpeğin, sahibiyle olan ilişkisini köpeğin gözünden suluboya resimler eşliğinde anlatıyor.

Bir köpeğin aklından geçirip eyleme dönüştürebileceği hemen her şeyi fırçasının ucuna takan sanatçı, detaylı çizimlerinin arka fonunda ince ince işlediği nüanslarla hayvanların dünyasını çok daha yakından anlamamızı sağlıyor. 

Kelimelerin bile bazen tanımlamaya yetemeyebileceği kimi duygu ve davranışları çizgilerin gücüyle ustalıkla yansıtan kitap, her yaştan okurunu kâh güldürüyor kâh hüzünlendiriyor.

Toby, bir sahil kasabasında sahibiyle birlikte sakin ve sessiz bir hayat sürmektedir. Günlerini doğa içinde, topraklarına ve sahibine göz kulak olarak geçiren Toby, diğer tüm köpekler kadar mutlu ve huzurludur. Derken, “ansızın” bir kedinin hayatlarına girmesiyle tüm dengeler değişir. Acaba ressamlık yapan sahibi gerçekte göründüğü kadar mutlu değil midir? Kimbilir belki kedi de davetsiz bir misafir değildir. Her şeyden öte, belki de kişinin iç dünyasıyla iletişim kurmasının çok farklı yolları vardır. Özgürlüğüne düşkün bir köpek olan Toby, kafasını kurcalayan ve yaşama bağlılığını sınırlayan bu yeni sürece alışabilecek midir? 

Grégory Panaccione sevgi ve şefkatle örülmüş müthiş bir hikâye resimlediği Arkadaşım Toby‘de, köpekleri insanlara bağlayan dostluğun derinliği hakkında uzun uzun düşündürüyor. 

Anlatısındaki küçük mizahi dokunuşlarla yüzümüzden tebessümü hiç eksik etmeyen bu eğlenceli grafik roman, gerçek yaşamdan paylaştığı renkli “an”larla özellikle köpek sahibi okurlar için benzersiz bir deneyim paylaşımı vadediyor.

Tadımlık>>>

Grégory Panaccione

1968 yılında, Paris’in güneyindeki Antony komününde dünyaya geldi. Panaccione’nin çizim tutkusu küçük yaşlarda başladı. Bu alanda kariyer yapmaya karar verdikten sonra öncelikle reklam illüstratörü olarak çalıştı. Gelecek hedeflerini hep çizgi roman dünyası üstüne şekillendirdi. Sonrasında kendini ”tesadüf eseri” animasyon işinde buldu. Story isimli bir kurum için karakter ve arka plan tasarımcılığı yaptı. Aynı dönemde profesyonel bir story-board sanatçısı olmak için eğitim aldı. Panaccione uzun yıllar, TotallySpiesCorto MalteseAllo la terre ici les Martins gibi farklı stildeki seriler için story-boardlar hazırladı. 2000’de Milano’ya taşındı. Yirmi yılı aşkın süredir Avrupa merkezli pek çok yapımda, yönetmen, yazar, tasarımcı, Layout sanatçısı, animatör veya illüstratör olarak üretmeye devam ediyor.

edebiyathaber.net (25 Kasım 2022)

Yorum yapın