Masthead header

Grafik roman “İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit” raflarda

İngiliz yazar, ressam ve aktivist Kate Evans’ın grafik romanı “İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit”, Damla Kellecioğlu çevirisiyle Desen Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Son yılların en çarpıcı grafik romanlarından biri olarak anılan İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit, Fransa’nın İngiltere’ye geçiş noktası ve aynı zamanda Avrupa’daki göçmen krizinin sembollerinden biri olan Calais’deki mülteci kampını anlatıyor. Pek çoğu Ortadoğu ve Afrika’dan gelen mültecilerin en büyük isteği İngiltere’ye ulaşmak. Çağımızın en büyük yaralarından biri olan mültecilik olgusuna birinci elden tanıklık ettiren kitap, dramatik hayat öykülerini nesnel bir bakışla anlatıyor.

İngiliz yazar, ressam ve aktivist Kate Evans’ın haber-röportaj tekniği üzerine temellendirdiği İlmekler: Mülteci Krizinden Bir Kesit içeriği ile olduğu kadar farklı çizim ve boyama tekniklerinden beslenen karakteristik resimleriyle de dikkat çekiyor.

İlmekler, özel baskısı ve hafızalara kazınacak öyküsüyle, gerek sosyopolitik gerekse sanatsal değer açısından, çarpıcı bir belgesel olma niteliği de taşıyor.

2015 yılında, bir milyondan fazla mülteci Avrupa’ya geldi ve en az üç bin üç yüz yetmiş beş kişi yolda hayatını kaybetti. Bu büyük insan kitlesi içinden birkaç bin kişi, bu tehlikeli yolculukta denizi aşıp İngiltere’ye varabilmek için Fransa’daki Calais kentine ulaştı. Burada anlatılanlar, öykülerinin yalnızca çok küçük bir kısmıdır.

“Evans, modern zamanların trajik ve insanlık açısından en utanç verici öykülerinden birini anlatıyor.” Ellen Graubart

edebiyathaber.net (4 Mayıs 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r