Masthead header

Gözler siyasilerde!

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, John Steinbeck‘in –M.E.B’nin belirlediği 100 Temel Eser arasında bulunan- “Fareler ve İnsanlar” romanındaki bazı bölümlerin “gayri ahlaki” olduğu gerekçesiyle sansürlenmesini istemesi ve yine, 100 temel eser arasında bulunan “Şeker Portakalı” adlı kitabı derste ödev olarak okutan öğretmene soruşturma açılması üzerine özellikle sosyal medyadaki yoğun tepkiler üzerine gözler siyasilere çevrildi. 

İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bir velinin şikayeti üzerine, Talim Terbiye Kuruluna kitabın yeniden gözden geçirilmesi talebini ilettik. Kitabın yasaklanması veya sansür yok. Bu şekildeki yorumlar abartıdır. Zaten bizim müdürlük olarak yasaklama yetkimiz de yok” diye konuştu. Ancak yayın dünyası belirsizliğin hala sürdüğünü ve bu durumdan kaygılandıklarını belirtiyorlar.

“Fareler ve İnsanlar”ın sansür edilmesine ilişkin olarak Türkiye Yayıncılar Birliği yaptığı açıklamasında, “John Steinbeck’in “Fareler ve İnsanlar” romanı Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan liselerde okutulacak “100 Temel Eser Listesi”nde yer almaktadır. Onlarca yıldır tüm Dünyada okunan bu önemli klasik ülkemizde de en çok okunan, sevilen romanlardandır. Tek tek şehirlerde öğretmenlerin kurul oluşturup Dünya Klasiklerini ahlaki açıdan incelemelerini ve yasak ya da sansür talebinde bulunmaları sansürcü zihniyetin tüm ülke çapında yaygınlaştırılması, iller düzeyinde kitap yasaklamaları yapılması anlamına gelmektedir.” dedi ve ekledi. “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ‘Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’ türünden yasakçı, sansürcü komitelerin kurulmasını engellemesini, il milli eğitim müdürlerini, öğretmenleri Türkiye’nin başta Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi olmak üzere uluslararası birçok düşünce, ifade, vicdan ve din özgürlüğü ile hukukun üstünlüğü ilkesiyle ilgili sözleşmelerde imzası bulunan bir ülke olduğunu ve bu tür yasakçı, sansürcü girişimlere izin vermeyeceğini açıklamasını bekliyoruz.”

edebiyathaber.net (3 Ocak 2013) 

  • Duygu Karakuş - 03/01/2013 - 11:19

    Lütfen bir imza kampanyası başlatalım. Günümüzü mahvettikleri yetmiyormuş gibi, şimdi de çocukluğumuzu kirletiyorlar. Zeze benim ilk kahramanım. Şeker Portakalı hayal dünyam. Basında bile yer bulmayan bu iğrenç olaya neden bu kadar sessiz kalıyor herkes?cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r