“Gişe Rekorları Kıran Filmler Nasıl Yazılır? ” raflarda

Eylül 15, 2021

“Gişe Rekorları Kıran Filmler Nasıl Yazılır? ” raflarda

Stephen V. Duncan’ın “Gişe Rekorları Kıran Filmler Nasıl Yazılır?” adlı kitabı, Elif Nihan Akbaş çevirisiyle Küsurat Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yazdınız, sildiniz, tekrar yazdınız ve yeniden sildiniz! İlk seyirci, okurdur ve okuru senaryonuzun içine çekmeniz, hikâyenizin dehşetine kapılmasını sağlamanız gerekir. Hey, kâğıtta olmuyorsa ekranda hiç olmaz. Bunu hepimiz biliriz. Peki nasıl yapacaksınız? Zihinlerde tek bir ortak soru: Gişe Rekorları Kıran Filmler Nasıl Yazılır?

Çok basit! Trampet çalmaya lüzum yok, hemen konuya giriyoruz. Bu kitapta popüler film türlerinden birinin senaryosunda —kısacası ticari bir senaryoda— bulunması beklenen temel unsurları başarıyla kullanmanız için gereken faydalı bilgiler var.

Bu rehber ister acemi olsun ister birkaç jenerikte adı geçsin, her düzeydeki senarist, hatta yazmak isteyen herkes için. Aslına bakarsanız en iyi senaryo yazarları, kuralları kendi eşsiz yeteneklerinin çıkarına kullananlardır.

Göreviniz: Kapağı açın ve kitabı okumaya başlayın. Güç sizinle olsun.

Kıçımı bilgisayarın başındaki sandalyeye ilk koyduğum zamanı hatırlıyorum. Ağır bir yükle başlamıştım. İnsanın canını acıtan bir süreç bu, evet. Sanki gözünüze kıymık batmış gibi. Ellerim ter içinde kalmıştı. Ama aştım. Kolay olmadı, yine de bunu yapmak zorundaydım. Bilgisayarımı açtım ve evet karşımda boş, beyaz bir sayfa!

Yazar hakkında

Los Angeles Kaliforniya’daki Loyola Marymount Üniversitesi, Sinema ve Televizyon Okulu’nda doçent ve senaryo bölümü başkanıdır. A Guide to Screenwriting Success: Writing for Film and Television (Rowman and Littlefield, 2006) kitabının yazarıdır. Katkıda bulunduğu işler arasında CBS TV’nin ödül kazanan ve profesyonel eleştirmenlerden olumlu yorumlar alan bir saatlik Vietnam Savaşı dizisi Tour of Duty’nin ortak yaratıcılığı ve idari danışmanlığı; ABC TV’nin çok ses getiren bir saatlik aksiyon dizisi A Man Called Hawk’ın yazarlığı ve yapımcılığı; övgüyle bahsedilen Turner Network Television orijinal filmi The Court-Martial of Jackie Robinson’ın ortak yazarlığı bulunur. Warner Bros., Lion’s Gate Television, New World Television, vonZerneck-Sertner Films, Spelling Television, Columbia Television, NBC Productions, Republic Pictures ve TriStar Pictures için projeler geliştirip yazdı.

Kitabı indirimli almak için>>>

edebiyathaber.net (15 Eylül 2021)

Yorum yapın