Masthead header

Gil Scott-Heron’dan “Zenci Fabrikası”

Gil Scott-Heron’un “Zenci Fabrikası” adlı romanı, Suat Ertüzün çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Artık beklemek dışında yapabilecekleri pek bir şey yoktu. Bekleyip düşünmek dışında. Baker sağlam bir desteğinin olduğunu görüyor ama Ogden Calhoun’un muhalif öğrenci hareketlerini dağıtmakta ne kadar nam saldığını da biliyordu.”

Gil Scott-Heron, 1970’ler ve 1980’lere şair, müzisyen, yazar ve aktivist olarak damgasını vurmuştu. Sivil haklar ve “Siyah Gücü” hareketlerinin ortasında, “The revolution will not be televised”, “Devrim televizyondan yayınlanmayacak” cümlesiyle edebiyat ve kültür dünyasında kendisi bir devrim yapmıştı. Scott-Heron, Zenci Fabrikası’nda tüm sıfatlarını harmanlayarak ortaya koyduğu bir hikâyeyi anlatıyor.

İlk kez Suat Ertüzün’ün çevirisiyle Türkçe okurlarıyla buluşan Zenci Fabrikası, 1960’larda Virginia’daki bir üniversitede yaşanan öğrenci ayaklanmalarını konu alıyor. Bir yanda öğrencilerin taleplerine kulak asmayan Sutton Üniversitesi yönetimi, bir yanda işleri sükûnetle halletmeye çalışan Öğrenci Birliği, bir yanda uç eylemleri göze almış yeni bir öğrenci oluşumu – bu üç aktörün çekişmesiyle olaylar geri dönüşü olmayan, acı bir yola giriyor. Gil Scott-Heron Zenci Fabrikası’nda eylem ile eylemsizlik, hak arayışı ile haksızlık meseleleri üzerinden toplumsal bir panorama sunuyor.

“Gil Scott-Heron yirmi yıldır çoğumuzun unutmayı tercih ettiği insanlık hallerini olduğu gibi gözler önüne seriyor.”

– The Washington Post

Zenci Fabrikası Scott-Heron’ın albümlerine has öğeleri içeriyor: Güçlü bir toplumsal eleştiri, gerçekçi sokak imgeleri ve rahatsız edici bir hiciv ama aynı zamanda bir duyarlılık, romantizm ve şehvet.”

 – The Independent

GIL SCOTT-HERON, şair, müzisyen, yazar ve aktivist. 1949’da Chicago’da doğan Scott-Heron, hip hop’a öncülük edecek müzikli şiir performanslarıyla 1970’ler ve 1980’lere damgasını vurmuştu. “The revolution will not be televised”, “Devrim televizyonda yayınlanmayacak” cümlesiyle edebiyat ve kültür dünyasında kendisi bir devrim yapan Scott-Heron’ın etkisi günümüzde hâlâ yankılanıyor. The Vulture (Akbaba) ve Zenci Fabrikası adlı iki romanı, The Last Holiday (Son Bayram) adlı bir anı kitabı bulunan Scott-Heron 2011’de New York’ta öldü.

edebiyathaber.net (13 Aralık 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r