George Orwell’in denemeciliğini konuşturduğu kitap: “Kitaplar ve Sigaralar”

Temmuz 7, 2021

George Orwell’in denemeciliğini konuşturduğu kitap: “Kitaplar ve Sigaralar”

George Orwell’in “Kitaplar ve Sigaralar” adlı deneme kitabı, Levent Konca çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

George Orwell’in ne zaman sigara içmeye başladığına dair herhangi bir kayıt yok. Sadece sigara içmenin yasak olduğu Eton Koleji’ne gelmeden önce başladığını biliyoruz. Hayatı boyunca ciğerlerinde sorunlar yaşayan ve sert tütünden sigaraları tek elle sarmaya Fransa’da geçirdiği dönemde alışan Orwell gerçekten de sağlam bir tiryakiydi, BBC’de çalıştığı sıralarda kantinde yamuk yumuk sarma sigaralar tüttürdüğünü gören arkadaşları bu manzarayı asla unutmayacaklardı.

Kitaplar ve Sigaralar, yazarın yedi denemesini bir araya getiriyor.
Bu denemelerde, Orwell’in kitaba mı yoksa sigaraya mı daha çok para harcadığına dair hesaplarını, kitapçılık yaptığı günlerdeki anılarını, sansüre ve eleştirmenliğe dair fikirlerini görebiliyor, ayrıca çocukluğunun Birinci Dünya Savaşı öncesindeki günlerini de okuyabilme şansı buluyoruz.

“Hastanedeki yatağının yanındaki, hayatta kalsaydı kaleme alabileceği romanlara dair notlarından birinde ‘Sigara Odası Hikâyesi’ yazıyordu.
George Orwell’in hayat hikâyesine de uygun bir başlıktı bu.”
– John Sutherland

“Orwell’in denemeciliği, estetik açıdan düşünüldüğünde, romancılığından çok daha iyidir.”  – Harold Bloom

edebiyathaber.net (7 Temmuz 2021)


Yorum yapın