Gazeteci ve yazar Hikmet Altınkaynak vefat etti

Şubat 17, 2023

Gazeteci ve yazar Hikmet Altınkaynak vefat etti

Hikmet Altınkaynak solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Ani gelişen solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle üç gün önce yoğun bakıma alınan gazeteci, yazar, eleştirmen, Hikmet Altınkaynak bu sabah tedavi gördüğü Gayrettepe Florance Nightingale Hastanesi’nde 78 yaşında yaşamını yitirdi. 

Hikmet Altınkaynak kimdir?

Niğde’de doğdu.  Mesleğe 1972’de Yeni Ortam’da başladı.  1975’te Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti. Alman WDR Köln Radyosu’nda (1990 – 2002), Kanal D ve TV 8 televizyonlarında kitap programları hazırladı ve sundu. TRT programlarına danışmanlık yaptı. Aralarında Eleştiri ve Yaşasın Edebiyat olmak üzere, 10 dolayında derginin yöneticiliğini üstlendi. Milliyet ve Hürriyet yayın gruplarında redaktör, yazar, yazı işleri müdürü, genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Yazıları Cumhuriyet, Milliyet, Radikal gibi gazetelerde ve Varlık, Türk Dili, Eleştiri, Milliyet Sanat, Ulusal Kültür, Yaşasın Edebiyat, Hürriyet Gösteri, Cumhuriyet Kitap gibi pek çok dergide yayımlandı.

Atatürk’ü Seviyorum adlı 10 çocuk kitabı Çin’de Çince ve Uygurca yayımlandı. Oktay Akbal’a Mektuplar, Edebiyatımızdan Portreler, Atatürk Devrimleri’ne Yolculuk, Türk Edebiyatında Yazarlar ve Şairler Sözlüğü yayımlanmış kitaplarından bazıları.  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevliliği ve rektör danışmanlığı yaptı. Bu üniversitede 13 yıl Çağdaş Türk Şiiri, Biyografi Yazımı, Türk Dili dersleri okuttu. 2018’den itibaren Cumhuriyet Gazetesi’nde haftada bir gün “Edebiyatın Işığında” başlıklı köşeyi yazmaya başladı. Sürekli Basın Kartı sahibi.

edebiyathaber.net (17 Şubat 2023)

Yorum yapın