Masthead header

Futbol Devi MESSİ: Arjantin’in Kaldırımlarından Nou Camp’a Uzanan Macera

-Aydın İleri-

Onun hikâyesi hiç yabancı değil bize. 1980’li yıllarda çocuk olup meşin yuvarlağa sevdalanmayan erkek çocuk yok gibidir. Meşin yuvarlak dediğime bakmayın siz plastik topu bulsak mutluluktan uçardık.  Ayakkabılarımızın ucu, sağı solu patlar onca azar işitirdik ama yine vazgeçmezdik topun peşinden koşmaktan.  Naylon ayakkabılarla, (çediklerle) kara lastiklerle oynardık futbolu, her maç sonrası topuklarımız su toplar, acı çekerdik ama futbolun keyfi her şeye değiyor, acılar hissedilmiyordu.

Sakızlardan çıkan fotoğraflardaki tüm futbol kahramanlarını ezbere bilir, özel defterlerimizi odamızın duvarlarını daha da önemlisi hayallerimizi süslerdik onlarla.

Mahallemizin amatör takımlarının seçmelerine katılıp lisanslı topçu olmak, yıldızımızın parlayacağı günleri beklemek, toprak sahalarda yeşil sahaların ve üç büyük kulüpte oynamanın hayalini kurmak düşerdi bize. Hiç dur durak bilmeden hayallerimizin peşindeydik.

Mahalle maçlarında kimimiz Şeytan Rıdvan, kimimiz Kral Tanju, kimimiz Prekazi olur, kan ter içinde topun peşine koşardık.

Renklere sevdalandığımız dönemlerin güzellikleri belleklerimizde hep tazedir.

Tek kanallı TRT’nin şifresiz, siyah beyaz maç yayınlarını ne kadar özlediğimi söylesem azdır. Bunca anıya, meşin yuvarlağa, yeşil sahalara değinmişken bizim kent yoksulluğumuzdan, gecekondulardan yolumuzu Arjantin’e Rosario şehrinin arka sokaklarına düşürelim. Günümüzde futbolunun zirvesinde olan efsane olma yolunda ilerleyen top cambazından bahsedelim.

1987 yılının 24 Haziran günü Latin Amerika’nın efsane devrimcisi Che Guevera’nın doğduğu kentte doğar, kahramanımız Lionel Messi.

Yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Messi daha iki yaşında futbola sevdalanır. Maradona’nın hayranı, futbola sevdalı bir babanın en küçük çocuğudur. Futbol oynaması için babadan büyük destek alması onun için önemli bir şanstır.  Daha üç yaşına geldiğinde sokak aralarında topun peşinden koşmaya başlayan Messi’nin en iyi arkadaşı futbol topu olur. Eğitim için okula başlamadan futbol okuluna başlamış daha o yaşlarda herkesin hayranlıkla izlediği bir oyuncu olmuştur.

Tüm Arjantinli aileler için yoksulluktan kurtuluş umududur çocuklarının iyi bir futbol kulübünde top oynaması. Messi’nin ailesi içinde bu geçerlidir. Yeşil sahalarda bir yıldız parlamaya başlamıştır. Gelin görün ki yıldızımızın boyunun kısa olması nedeniyle “Bit” lakabı takılmıştır. Boyunun ufaklığına, çelimsizliğine hiç aldırmamıştır. Hep çalışır, daha çok çalışır. Elemeleri, engelleri hep aşmasını bilir. Arjantin’in amatör bir futbol kulübünde başlayan futbol macerası, dünya futbolunun marka ismi, İspanyanın en büyük kulübü Barcelona’ya 13 yaşında transfer olmuş ve günümüz futbolunun en değerli futbolcularından biri olan Messi futbola değer veren herkesin gönlünde taht kurmuş daha şimdiden efsanevi futbolcularla birlikte adı anılmaya başlanmıştır.

Uzun lafın kısası bu kitapta anlatılan bizim hikâyemizdir. Futbolu, sabrı, mücadelesi ve çalışma azmiyle gelen başarının akıllardan silinmeyecek futbol devi  Messi’nin 7’den 77’ye herkesin elinden düşürmeden keyifle okuyacağı hayat hikayesi, “Bit” lakaplı küçücük bir çocuktan futbolda bir dünya devi olmaya uzanan yolu ve bütün bu zorlu sürecin sırrı bu kitapta.

Çizmeli Kedi Yayınları’nın “Futbolun Devleri” serisinden yayınlanan MESSİ isimli kitabı şampiyonlar ligi maçlarından sesini ve yüzünü tanıdığımız spor editörü, programcı Uğur Önver yazmış, Uğur Köse resimlemiş. Uğur Önver’in akıcı yazım tekniği ve Uğur Köse’nin hareketli çizimleri okuyucuya kitabı elden bıraktırmıyor.

“Futbolun Devleri” serisinin diğer kitapları;  Alex, Arda, Qearesma, Ronaldo, Ribery, İbrahimoviç. Yeni kitaplarda yolda, kimler mi var dersiniz. Hagi, Burak Yılmaz, Mesut Özil.

Bu kitapları hafife alıp çocuklara okutmazlık etmeyin derim. Her bir kitap uzman editörlerin ellerinden geçerek okurla buluşuyor. Okuma zorluğu çeken, okumayı sevmeyen çocukları sevdiği futbol kahramanlarının edebi nitelikleri yüksek olan biyografik romanlarıyla buluşturarak çocuklarda okuma alışkanlığını pekiştirmeye aracı olacak, okuması rahat olan kitaplar,  sadece çocukların değil yetişkinlerinde keyifle okuyacağı bir seri.

Ne demeli “Futbol sadece futbol değildir” bazen futbol sevgisi okuma sevgisine dönüşür. Denemeden bilemeyiz. Kitap fuarlarında her yaştan okurun bu kitapları ilgiyle severek set halinde aldıklarına tanık olan biri olarak bu yazıyı daha keyifle yazıyorum. Yayınevinden aldığım bilgiye “Messi” Kitabı’nın 2. baskısı tükenmek üzere. Yaz tatili bitmeden keyifli bir okuma gerçekleştirmek isteyen 7’den 77’ye herkese ısrarla tavsiye edilir.

Aydın İleri – edebiyathaber.net (6 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r