Francis Bacon’ının iç dünyasını anlattığı söyleşiler kitaplaştı

Eylül 30, 2022

Francis Bacon’ının iç dünyasını anlattığı söyleşiler kitaplaştı

20. yüzyılın en önemli sanat eleştirmenlerinden ve küratörlerinden biri olarak kabul edilen David Sylvester’in Francis Bacon’la yaptığı söyleşilerinden oluşan Francis Bacon’la Söyleşiler adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan Mine Haydaroğlu çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

David Sylvester’ın gerçekleştirdiği ve yaklaşık 25 yıllık bir zaman dilimine yayılan bu söyleşiler, Bacon’ın kendine özgü konuşma dili üzerinden sanatçının üretim süreçlerine, tuval karşısındaki gerginliklerine, takıntılarına, zihin dünyasında yaşadığı fırtınalara ilişkin her türlü çerçevenin dışında ve sınırları aşan bir tanıklık sunuyor.

20. yüzyılın en yaratıcı dehalarından birinin yaşamı, yapıtları ve imgeleri üzerine eşsiz bir kitap. 141 görselle birlikte.

“Baştan çıkartıcı… Samimi, akıcı bir metin, aynı ölçüde çarpıcı biçimde resimlendirilmiş.” – The Sunday Times

“Bir sanatçının yapıt bütünlüğünü aydınlatmak söz konusu olduğunda bu kısa fakat doyurucu kitabı geçebilecek yok.” – Observer

“Baştan sona etkileyici.” – The Spectator

“Ezra Pound ve T.S. Eliot’ın eleştirel yazılarının 1920’ler ve 1930’lar şiirinin üzerine etkisi gibi, 20. yüzyılın son çeyreğinde resim üzerinde aynı büyüklükte bir etkiye sahip olabilir.” – Stephen Spender

“Ressama dair en değerli belge.” – Sunday Telegraph

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (30 Eylül 2022)

Yorum yapın