Masthead header

Fosforlu Elma: Görme engelliler için de düşünülmüş edebiyat ve sanat dergisi

Fosforlu Elma Kapak Resmi“Türkiye’nin sesli, ilk edebiyat ve sanat dergisi” olarak okurlarının karşısına çıkan Fosforlu Elma, görme engellilerin de edebiyat ile buluşmasını sağlamayı hedefliyor.

Abdullah Enes Aydın’ın çekirdek yazısıyla başlayan dergi, Hüseyin Dikmen’in “or a toryum” adlı şiiriyle devam ediyor. Bilal Çağlar, Mehmet Şanlı, Muhsin Kandıralı, Hasan Hüseyin Candemir, Fatih Korkmaz ve Abdullah Enes Aydın ilk sayının şairleri.

Safa Yıldız, Dilek Öksüz, Serpil Kaya, Yavuzhan Çağlayan, Aşk-ı Â’zam ve Mehmet Biter denemeleriyle; Emine Yıldız, Hande Yılmaz, Hatice Aydın, Gülşen F. Çelik, Mesut Ateş ve Merve Yavuz öyküleriyle; Selda Kurt, Nahit Uçuk ve Kurt Abi incelemeleriyle; Aytaç Odacılar fikriyat bölümünde düzyazısıyla ve Bülent Özdaman ise sinema yazısıyla derginin ilk sayısında yer alıyor.

Şiir tahlilleri ve sosyal medya hesabı üzerinden şiir üzerine paylaşımlarıyla tanınan Halit Ayarcı ile kapsamlı bir röportaj var.

Zahid Ademi “Boşnak ve Çar” adlı Bosna millî öyküsünü ilk defa dilimize kazandırdı. Emre Susam ve Umut Câhid ise ilk sayının diğer çevirmenleri.

EBir Şiir Bir Görsel bölümünde Muhammed Öztürkci, Şiir Sözlüğü’nde Bilal Çağlar, Dijitaliyat’ta Mehmet Tümöz ve Fasılhane’de ise Nilüfer Göktaş ile karşılaşıyoruz.

Fotoğraf ve çizimler, dergiye bütünlük katıyor. A. Üsame Ceran, Ayşe Kılıçtutan, Elif Altın, Esma Akalın, Furkan Yurdakul, Merve Nesibe Çürük, Muhammed Öztürkci, Üsame Dönmez, Şeyma Kara, Şükran Tabur, Yasir Dönmez ve Zeynep Bahadır fotoğraflarıyla; Elif Kübra Çakır, M.Ahmet Demir ve Yusuf Albayrak ise çizimleriyle görsele katkıda bulunanlar.

Dergideki metinleri seslendiren isimler ise şu şekilde: H. Kamil Genç, Muhammed Öztürkci, M. Burak Ötken, Üsame Dönmez, Yavuzhan Çağlayan ve Zübeyir Selman Işık.

Dergi, basılı hâlde kalmayıp dijital ortamda da okurlarına hizmet verecek.

edebiyathaber.net (31 Mart 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r