Masthead header

Filmlerde Psikoloji Atölyesi’nde “İlişkinin Dünü ve Bugünü”

İliskininDunuBugunuPsikoterapist yazar Şule Öncü’nün İstanbul Film Akademi’de düzenlenen Filmlerle Psikoloji Sinematerapi Atölyesinde bu Perşembe (21 Kasım 2013) “İlişkinin Dünü Bugünü” konusu işleniyor.

Richard Linklater’ın Kim Krizan ile birlikte yazıp, dokuzar yıl arayla ve aynı oyuncularla (Ethan Hawke, Julie Delpy) çektiği Before Sunrise, Before Sunset, Before Midnight filmleri üzerinden 18 yıllık bir ilişkinin anatomisi mercek altına alınıyor.

Etkinlikte; hem yaşanamayan, hem de yaşanıp tüketilen aşk ilişkilerinde karşılaşılan sorunları ve çözüm yollarını irdeleyen Şule Öncü, filmlerle ilgili şöyle söylüyor:

“Linklater’ın bu üç filmi, hem sinema sanatı adına hem de psikolojik derinliği bakımından ilginç ve önemli yapımlar. Özellikle üç filme arka arkaya tek oturumda bakıldığında; geçen yılların bu iki insan ve ilişkileri üzerindeki etkilerini hayretle ve içi burkularak izliyor insan. Filmlerin yarattığı gerçeklik ve süreklilik duygusu bir hayli etkileyici”

edebiyathaber.net (18 Kasım 2013)

 

  • arman unan - 10/02/2014 - 19:14

    üç filmi arka arkaya izledim. çiftin entelektüek nitelikleri, beraberliğe inanmayan, özgürlüklerini ön plana çıkaran, ancak tutkunun, aşkın adım adım onları tutsaklığa, beraber bir gelecek kurma hayallerine doğru itişini izliyor, yaşamlarına ortak oluyorsunuz.

    en son film biraz çiftlerin düş kırıklıklarını içeriyor. artık herşey elde edilmiş, çocuklar da var. sanki zorunlu bir bağlılık ilişkisine doğru evrilme, anlaşmalı beraberlik sürecine başlama, ya da tutsak olma.

    eğer bir dokuz yıl sonra 4. film yapılırsa, beraberlik sürerse, felsefe yapılacak konu kalmaz sanırım. gevezelik, edinilen dostlarla dramatik paylaşımlar yer alır.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r