Feridun Andaç ile online interaktif edebiyat seminerleri başlıyor

Nisan 8, 2019

Feridun Andaç ile online interaktif edebiyat seminerleri başlıyor

Feridun Andaç ile online interaktif edebiyat seminerleri kapsamında düzenlenen “Bir Yazarınız Olmalı” semineri 14 Nisan’da başlayacak.

Seminerlerde amaçlanan: Online interaktif sınıf ortamında yapılacak olan bu seminer yazar-yapıt/konu eksenli  edebiyat bilgisini geliştirmek, yazar tanıma/okuma, metin çözümleme yöntemlerini öğrenmek isteyen okurlar için düzenleniyor.

Yazmak için gerekli olan birikimi elde edinme yolu/yordamını gösterme; üzerinde durulan yazar/yapıt/konu ekseninde düşünceleri dile getirip tartışma ortamı yaratma gene seminerlerin diğer bir amacıdır. Her hafta okuncak yazarlar sırası ile şöyle:

  1. Albert Camus/ Veba  ve denemeleri: Sisifos Efsanesi, Düğün-Bir Alman Dosta Mektuplar
  2. Ahmet Hamdi Tanpınar/ Huzur 
  3. William Faulkner/ Döşeğimde Ölürken
  4. Oğuz Atay/ Eylembilim, Günlük
  5. James Joyce/ Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi
  6. Ferit Edgü/ Hakkari’de Bir Mevsim
  7. Nikos Kazancakis/ El Greco’ya Mektuplar
  8. Yaşar Kemal/ Deniz Küstü

Tarih: 14 Nisan 2019 – 2 Haziran 2019 arası 8 hafta boyunca Pazar günleri 20:00 – 22:00 arası

Ücret:

8 hafta katılım 600 TL

Haftalık katılım 90 TL

Feridun Andaç

1954’te Erzurum’da doğdu. Yükseköğrenimini MÜ Eğitim Fakültesi’nde tamamladı. İÜ Edebiyat Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Edebiyat ve karşılaştırmalı edebiyat dersleri verdi. İnceleme, araştırma ve deneme çalışmalarının yanı sıra yazdığı öyküleri ve gezi yazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlandı, farklı dillere tercüme edildi. Bu alanlarda yayımlanan birçok kitabı olan Andaç, üniversitelerde görev yaptı, özel kurumlarda alanı ile ilgili yöneticilik görevlerinde bulundu. 2002 yılından itibaren Dünya Kitapları’nın yayın yönetmenliğini üstlendi; edebiyat/kültür/sanat/tarih alanında ikiyüzün üzerinde özgün kitabın yayımını yaptı. Cumhuriyet, Dünya ve Birgün gazetelerinde sürekli yazılar yazan Andaç, Marmara  Üniversitesi İletişim ve Güzel Sanatlar fakültelerinde “Günümüz Türk Edebiyatı” , “Kültür Tarihi”, “Eleştiri Kuramları”; Doğuş Üniversitesi’nde “Sanat Tarihi” ve “Yaratıcı Yazarlık” dersleri verdi, veriyor. Deneme, öykü, inceleme dalında bir çok ödülü olan Feridun Andaç,  Attilâ İlhan Kültür Merkezi, Yazıhane&Atölye ve Ceres  Atölye’de verdiği “yaratıcı yazarlık” derslerinin yanı sıra Aydınlık Gazetesi’ndeki yazılarını “Bakışım” köşesinde sürdürmekte, online dergi Edebiyat Haber’de her hafta edebiyatın gündemine dair yazmakta,  yayın danışmanlığı yapmaktadır.

edebiyathaber.net (8 Nisan 2019)

Yorum yapın