Masthead header

Faruk Duman yayınevi değiştirdi

Öykü ve roman yazarı Faruk Duman, hem yeni romanını hem de önceki kitaplarının tekrar baskılarını hep kitap aracılığıyla edebiyatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Başarılı yazar, 16 Kasım’da yayımlanacak yeni romanı Sus Barbatus’ta; dondurucu kışı, domuzuyla, kurduyla, kartalıyla acımasız doğayı ve yaşam döngüsünü masalsı bir dille anlatıyor.

Tanıtım bülteninden:

1979 kışı. Ülkenin kuzeydoğusu kara teslim olmuştur. Ç. ilçesinin bir köyünde yaşayan Kenan ile hamile karısı Zeynep için yaşam çok zordur. Neredeyse yiyecek lokma bile bulamayan genç çift, her şeye rağmen direnmekte, birbirlerine duydukları sevgi sayesinde bütün güçlükleri aşacaklarına inanmaktadırlar. Bir avcı kahvesindeki sohbete kulak misafiri olan Kenan büyük bir domuz avlarsa, yabancılara hizmet veren otellere, restoranlara domuzu satıp çok para kazanacağına ikna olmuştur. Korkunç hava koşullarına aldırmadan ormana gider ve çok iri bir domuz vurur. “Sus Barbatus” türü bir domuzdur bu. Ancak o kar kıyamette domuzu köye götürmesi imkânsızdır. Kenan’ı donmaktan kurtaran, ormandaki sığınaklarda saklanan solcu gençler olur.

Bu arada köyün solcu gençlerinden Faruk, jandarmayla girdiği çatışmada ağır yaralı olarak yakalanır. Jandarma komutanı onu konuşturabilmek için ilçeye, tedavi olabileceği bir sağlık ocağına göndermeye karar verir. Ancak bir atın çektiği kızakla yapılacak olan bu yolculuk çok risklidir.

Faruk Duman’ın yeni romanı Sus Barbatus, hep kitap logosuyla 16 Kasım’da raflardaki yerini alacak. Duman’ın, diğer kitaplarının tekrar baskıları da 2019 yılında hep kitap tarafından yapılacak.

Faruk Duman Hakkında

1974 yılında Ardahan’da doğdu. Ankara’da, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nden mezun oldu. 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi Sanat Bölümü’nde çalıştı. 2003-2018 yılları arasında da Can Yayınları Türk Edebiyatı editörlüğü yaptı.

İlk kitabı Seslerde Başka Sesler’i 1997 yılında yayımladı. Av Dönüşleri kitabıyla 2000 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Keder Atlısı ile Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, İncir Tarihi ile Yunus Nadi Roman Armağanı’nı kazandı. Çocuk kitapları, denemeler yayımladı, yurt içi ve yurt dışında pek çok seçkide eserleriyle yer aldı. Arkadaşlarıyla birlikte Sarnıç, Öykü gazetesi gibi süreli yayınlar çıkardı. İstanbul’da yaşayan Faruk Duman’ın bir kızı var.

edebiyathaber.net (15 Kasım 2018)

 • tere sa - 20/11/2018 - 18:18

  Faruk beyin kitabından cümleler düşmeye başladı.
  Edebiyatı aynı ama kendinde büyük değişiklik yok mu?
  Bıyık + gülümseme. Cemil İpekçi ye benzemiş. Olsun.

  Alıntılardan anladığım kadarıyla yazar menepozlu vejetaryenlerin tvitlerini okuyor.cevaplakapat

 • tere sa - 22/11/2018 - 12:50

  Alıntıların devamı geldi. Bu iyi bir uygulama, anlamak açısından.
  Faruk bey galiba bu kitapla Pazara kadar değil, kıyamete kadar, ya Allah, diyor. Kibir yazarda gerek. Yalnız iyi gizliyor. Kimbilir kaç yerinde sivilce çıkıyordur, gizli kibirden.cevaplakapat

 • yavuz savaş - 22/11/2018 - 14:51

  akaşçılık yapmayın. duman ne kadar hırslıysa akaş da hırslı. duman nasıl parlak yazarın varlığını istemezse (bakınız öykü gazetesi) akaş da istemez (bakınız, selim bektaş, yekta kopan), akaş batur un 2 prensinden biriyse, duman da gümüş ün prensi.. biri çalıyorsa öbürü de çalıoyr.. dert etmeyin, böyle gelmiş, kafaya takmayın.cevaplakapat

 • tayfun kağan - 19/12/2018 - 18:56

  elif anladı, günlerdir işkembesini boşaltıyo twitterda hahah
  ciğer kurudu ne yapsın garip…..cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r