Farklı bakış açılarıyla bizlere sadece insanı anlatan roman

Temmuz 14, 2020

Farklı bakış açılarıyla bizlere sadece insanı anlatan roman

Orçun Zeren’in “Alaz” adlı romanı A7 Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Alaz’ı yazma fikri, haksızlığa isyan ve toplumsal empatiye olan ihtiyacımız üzerine oluştu. Her zaman kişilerin birbirinin acısını yalnızca tahmin edebileceği fakat asla acıyı çeken kadar acının ne olduğunu anlayamayacağını düşündüm. Bedenler, kültürel altyapı, sınıf, ırk, cinsiyet ve yetenekler bakımından birbirimizden farkllıyız.

Bu farklılıkları zenginlik olarak görmek yerine hoşgörüsüzlüğümüze ve saldırganlığımıza meşruyet kazandırmak amacıyla yanıp tutuşan bir toplumda ve dünyada yaşıyoruz. Yaratmış bulunduğum bir karekter üzerinden milliyetler, inançlar,cinsiyetler ve sınıflar üzerinde sadece insanı anlatan bir roman kaleme aldım.

Romanın karakterinin macerası Orta Asya steplerinde yaşayan bir Türk  erkeği olarak başlıyor. Karakter kadın, erkek, Arap, Rus, zengin,  yoksul olacak, insan icadı ırkın, sosyal konumların,cinsiyet farklılıklarının ne kadar önemsiz olduğunu bize gösterecektir.Tıpkı yaşadığımız toplumu, doğduğumuz aileyi, cinsiyetimizi seçemediğimiz gibi karakterimiz de bunları seçemiyor. Ona dayatılanı yaşamak mecburiyetinde kalıyor.Yaklaşık 700 Yıllık dünya tarihinde kayıp bir ruh olarak yaşayan Alaz, en başından beri aradığı huzura kavuşuncaya dek farklı dünyalardan, farklı bakış açılarıyla bizlere sadece insanı anlatıyor.

edebiyathaber.net (14 Temmuz 2020)

Yorum yapın