Masthead header

“Eyfel’i Kim Yedi?”: Düş mü, gerçek mi?

705-24102013131755Özlem Sözbilir’in; 2012 Tudem Edebiyat Ödülleri, “Öykü Yaşamdır” yarışmasında üçüncülük ödülüne değer görülen “Eyfel’i Kim Yedi?” adlı öykü kitabı, Deniz Üçbaşaran’ın resimleriyle 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları’nca yayımlandı.

Eyfel’i Kim Yedi?, gerçekle düşün iç içe geçtiği renkli bir öykü sağanağına tutuyor okurlarını. Gerçeğin içindeki düşü, düşün içindeki gerçeği arayıp duran öyküler güldürürken düşündürüyor.

Seyahat etmeyi çok seven Sözbilir, gezip gördüğü yerlerden, gazetelerde okuduğu çarpıcı haberlerden ve karşılaştığı ilginç olaylardan yola çıkarak yeni öyküler yaratma konusunda yetenekli bir kalem. Prag’da karşısına çıkan ve türlü oyunlarla onu tuzağa düşürmeye çalışan ‘Kırmızı Cadı’dan ve bir Akdeniz kentinde görünüp kaybolan ‘Yok Şeyler Dükkânı’nın esrarengiz hikâyesinden hiç bahsetmeyelim isterseniz. Peki ya çocukların hoşça vakit geçirmelerini sağlayacak oyuncak antika bir arabanın aslında insanlığın kaderini değiştirecek olağanüstü bir sır taşıdığını söylesek? Kitaba adını veren öyküde ise, Eyfel’in ayaklarından birini yediği tahmin edilen ve Mona Lisa resmini afiyetle mideye indirerek gitgide resimdeki yüze benzemeye başlayan turistlerin varlığı da cabası…

Eyfel’i Kim Yedi? gerçekle düşün sınırlarında gezinen, gizem ve maceraya kapı aralayan yedi öykülü bir uçurtma…

edebiyathaber.net (29 Ekim 2013)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r