“Etimoloji Işığında: Kelimelerin Dünyasında Gezintiler” raflarda

Eylül 26, 2022

“Etimoloji Işığında: Kelimelerin Dünyasında Gezintiler” raflarda

Bülent Aksoy’un “Kelimelerin Dünyasında Gezintiler” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bülent Aksoy, Kelimelerin Dünyasında Gezintiler’de Türkçenin Arapça, Farsça ve Batı dilleriyle etkileşiminden, bu etkileşim sonucu dilimize yerleşen kelimelerin bugünkü algılanışlarına; zamanla anlam değişikliğine uğrayanlardan, yanlış yerde kullanıla kullanıla “galat-ı meşhur”a dönen kelimelere uzanan geniş bir alanda dil üzerine düşünüyor. Bunu yaparken, dili sadece bir iletişim aracı olarak görmeyip, kelimeler, insan ve toplum arasındaki dönüştürücü ve besleyici ilişkiyi göstermeyi de ihmal etmiyor.

Sadece etimoloji ve dilbilim ile ilgilenenler değil, her gün sıklıkla kullandığımız ama tarihin derinliklerinden bugüne süren yolculuklarını bilmediğimiz kelimeleri daha yakından tanımak isteyen okurlar için de bir başucu kitabı…

“Kelimeler dünyasında gezinmekten çok zevk aldım. Yazarken duyduğum zevki okuyanlar da duyabilir diye düşündüm. Kelimelerin tarihçelerini bugünden başlayıp geriye, en eski kaynaklarına kadar götürmek, sözün gösterdiği anlam evrimini izlemek insan derin tabakalarına inmek gibi bir şey.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Bülent Aksoy

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Bölümü’nü bitirdi. Doktora çalışmasını aynı fakültenin Sanat Tarihi Bölümü’nde tamamladı. 1992-2019 arasında Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’nde İngilizce etimoloji, çeviri, Türkçe dersleri verdi. Yazı hayatına 1960’ların sonlarında başladı; 1990’ların sonlarına kadar Yeni Dergi, Türk Dili, Halkın Dostları, Birikim, Yazko Çeviri, Çağdaş Eleştiri, Kuram gibi dergilerde sanat-edebiyat kuramı konulu çeviriler yayımladı. Çeşitli ansiklopedilerde yazar ve yayın koordinatörü olarak çalıştı. 1980’lerde Osmanlı-Türk musıkisi tarihi araştırmacılığına yöneldi; bu alanda incelemeler, makaleler yayımladı. Yurt içinde, yurt dışında birçok uluslararası müzikoloji kongresinde bildiriler sundu. 1995’ten bu yana Açık Radyo’da haftalık musıki programları yayımlıyor. Arşiv değeri taşıyan eski kayıtları temizleterek disklere aktaran Kalan Müzik adına yirmiden fazla albümü yayına hazırladı. Şu kitapların yazarıdır: Sermüeezin Rifat Bey’in Ferahnak Mevlevî Ayini (1992), Avrupalı Gezginlerin Gözüyle Osmanlılarda Musıki (1994), Geçmişin Musıki Mirasına Bakışlar (2008), Introduction to the Etymology of the English Language for Turkishspeaking Learners (2020). Çevirilerinden başlıcaları şunlar: Perry Anderson’dan Batı Marksizmi Üzerine Düşünceler (1982), Béla Bartók’tan Küçük Asya’dan Türk Halk Musıkisi (1991), Eugenia Popescu-Judetz’ten Türk Musıki Kültürünün Anlamları (1996).

edebiyathaber.net (26 Eylül 2022)

Yorum yapın