Erkek egemen bir dünyada gücü yeniden kazanmak için: “Kadınlar İçin Machiavelli”

Ocak 11, 2023

Erkek egemen bir dünyada gücü yeniden kazanmak için: “Kadınlar İçin Machiavelli”

Stacey Vanek Smith’in “Kadınlar İçin Machiavelli” adlı kitabı, Sevim İrem Alkılınç çevirisiyle Beyaz Baykuş Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Tıpkı Machiavelli’nin tarzıyla içinde yaşadığımız bu düzeni anlamak, benimsemek, kadınların ataerkil düzen içinde karşılaştıkları engelleri ve avantajları belirlemek ve ilerlemenin yollarını aramak için eşsiz bir kaynak!

Bu kitap kadınların hayatın her alanında hak ettikleri güç ve saygınlığı elde edebilmeleri için bir rehber! 

Machiavelli’nin ölümsüz eseri Prens’te güç ve esenlik için altın, ordular ve toprak parçaları gerekiyordu. Günümüz dünyasında ve Kadınlar İçin Machiavelli kitabında ise güç kendini çeşitli biçimlerde ortaya koyuyor, kitapta bu konu beş başlık üzerinden ele alınıyor: para, özgüven, saygı, destek ve unvan. Günümüzün öncü ve alanlarında lider kadınlarından örneklerle açıklanan kitapta kadınlar ve ayrımcılık, pazarlama ve ilerleme konularındaki bazı güncel araştırmalara da değiniliyor. 

Arka Kapak Yazısı:

KADINLAR İÇİN ZAMANIMIZIN NİHAİ SAVAŞ REHBERİ.

Niccolò Machiavelli günümüzde ahlak ve duygudan yoksun, acımasız bir güç taciri olarak bilinir. Ancak onun yıllara meydan okuyan kitabı Prens insanların gücü nasıl elde edebileceğinin ve onu en iyi şekilde elde tutarak nasıl büyütebileceğinin zihin açıcı bir okumasıdır.

Bugün kadınlar çalışma hayatına dahil olsalar da elde edilen istatistikler kadınların hâlâ yüksek mevkilere ve iyi çalışma koşullarına sahip olamadıklarını gösteriyor. Kadınlar işyerlerinde varlar ama aşılamayan cinsiyet eşitsizliği nedeniyle Machiavelli’nin bahsettiği prens dünyasına hâlâ ulaşabilmiş değiller.

Stacey Vanek Smith, günlük hayata kolayca uyarlanabilen bu kitapla kadınların işyerlerinde karşılaştıkları engelleri ve avantajları belirleyerek ilerlemenin yollarını aydınlatıyor. Prens’i bir rehber olarak, incelik ve zekâyla kullanan Smith, Rönesans siyasetini 21. yüzyıla uyarlıyor ve kadınların uzun süredir ikinci planda görüldüğü kariyerlerinde gücü nasıl ele geçirebileceklerini ve muhafaza edebileceklerini gösteriyor. Keskin stratejilerle bezeli, zekâ dolu bu kitap, gücü mahcubiyet hissetmeden kullanmaya hazır olan her kadının mutlaka okuması gereken bir eser.

edebiyathaber.net (11 Ocak 2023)

Yorum yapın