Erendiz Atasü’den son dönem öyküler

Kasım 9, 2023

Erendiz Atasü’den son dönem öyküler

Erendiz Atasü’nün Herkes Sevdiğini Öldürür adlı öykü kitabı Sia Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Herkes Sevdiğini Öldürür’de, usta yazar Erendiz Atasü okurunu son yazdığı öykülerle  buluşturuyor. Yine kadına, kadının iç dünyasına, onu kuşatan dış dünyaya odaklı öyküler.  Edebiyatın toplumsal işlevinin bilincinde olarak, cumhuriyetçi ve hümanist bakış açısını  göz ardı etmeden kadın bakış açısıyla, gözlem ve imgelem gücüyle olaylara ve durumlara  bakıyor. Yaşadığı ülkenin pek çok açıdan geçirdiği değişimlerin bireyin ruh yapısını nasıl  etkilediği Atasü’nün öykülerinde çokça işlenir. Kadınların yaşamındaki en çarpıcı anları,  olayları alır, onları şiirsel bir dille anlatır. Simgesel betimlemelerle ördüğü öykülerde her  bireyin, ama öncelikle kadınların kendilerinden bir iz bulmaması olanaksızdır.

“Kadının başından hüsranla bitmiş iki aşk macerası geçmişti; eh, adam da tabii bir şeyler yaşamıştı o yaşa kadar. Kadın acıma illetinden mustaripti ve adam birilerinin ona acımasına bayılıyordu. Böylece zıt ipliklerin birbirine dolanması gibi hayatları birbirine karıştı… Kadında onur yaraları, gönül yaraları üstleri kabuk bağlamışsa da bazen hâlâ kanıyordu; adam ise her yanını yara sanıyordu. Sunamadığı şefkat, memelerde tıkanıp kalmış, loğusa ateşine yol açan akıtılamamış süt gibi rahatsız ediyordu kadını…”

Yazar hakkında

İlk öyküsü 1981 yılında Sanat Edebiyat ‘81 dergisinde yayımlandı. On bir öykü kitabı, sekiz romanı ve dokuz deneme kitabı bulunmaktadır.

Kadınlar da Vardır ile Akademi Kitabevi Ödülü’nü (1982), Dağın Öteki Yüzü ile Orhan Kemal Roman Ödülü’nü (1996), Taş Üstüne Gül Oyması ile Yunus Nadi ve Haldun Taner Öykü ödüllerini (1997, 1998), Hayatın En Mutlu Anı ile Dünya Kitap Yılın Telif Kitabı ve Yunus Nadi Öykü ödüllerini (2010), Kızıl Kale ile Türkan Saylan Sanat Ödülü’nü (2015) ve Ankara Film Festivali Sanat Çınarı Ödülü’nü (2021) aldı.

edebiyathaber.net (9 Kasım 2023)

Yorum yapın