Masthead header

Erdal Beşikçioğlu: “Muhafazakâr sanat diye bir şey olmaz, ama sanat muhafaza altına alınmalı”

Ankara Devlet Tiyatrosuoyuncusu Erdal Beşikçioğlu, ‘tiyatroların özelleştirilmesi’yle ilgili ilk kez konuştu.

Beşikçioğlu, ‘muhafazakâr sanat’ tartışmalarının ‘yersiz’ olduğunu belirterek, ‘Muhafazakâr oyunlar vardı da, biz mi oynamadık. Nasıl Tanrı ile kul arasına kimse giremiyorsa, sanatçıyla izleyici arasına da kimse giremez’ dedi.

Beşikçioğlu, Çankaya Belediyesi ile Cumhuriyet gazetesinin, her ayın üçüncü haftasında ortaklaşa düzenlediği “Cumhuriyet Söyleşileri”ne katıldı. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide, “şiddet” konusu ele alınırken, oyuncuErdal Beşikçioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Tiyatroları özelleştiriyorum”şeklindeki açıklamalarıyla ilgili olarak da görüşlerini paylaştı. Beşikçioğlu, söyleşide, “Nasıl Tanrı ile kul arasına kimse giremezse, sanatçıyla izleyicisi arasına da kimse giremez. Muhafazakâr sanat diye bir şey olmaz. Ama sanat muhafaza altına alınmalı. Muhafazakâr oyunlar vardı da biz mi oynamadık. Nasıl Tanrı ile kul arasına kimse giremiyorsa, sanatçıyla izleyici arasına da kimse giremez” dedi.

Beşikçioğlu, “özelleştirmeyle” ilgili olarak, halkın tepkisizliğini de “Bizim ülke biraz tuhaf, canları acıyınca harekete geçiyorlar” sözleriyle eleştirdi. Tiyatro sahnesinde hiçbir zaman “taraf” olmak istemediğini hep “dışarıdan” bakmaya çalıştığını dile getiren Beşikçioğlu, “Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Behzat Ç.’de oynamayı istiyormuş. Siz ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya, “Biz sanatçılar olarak umarım siyaset sahnesinde olmayız” yanıtını verdi. Beşikçioğlu, ödenekli tiyatrolar özelleştirilirse, bilet fiyatlarının da artacağına vurgu yaparak, “Bu ülkenin asgari ücreti ne kadar ki? Tiyatro hiçbir zaman, ticari bir meta aracı olarak kullanılamaz. Tiyatro dinleme ve anlatmakla mükelleftir. DT kapatılırsa nasıl yapılır? Su akar yolunu bulur, bir yolunu buluruz”diye konuştu.

‘TC’nin savcısı öldürüldü’

Beşikçioğlu, eleştirilen “Behzat Ç.” dizisiyle ilgili olarak da, görüşlerini şöyle dile getirdi:
“Dizide, Türkiye Cumhuriyeti’nin savcısı öldürüldü. Önümüzdeki sezon çok daha sert bir dizi gelecek. Önümüzdeki sezon Behzat, ülkenin savcısını öldürenleri mutlaka bulacak. Bunun için her yol mübah.”

Söyleşiye katılan Cumhuriyet gazetesi yazarı Zeynep Göğüş de, diziyi eleştirenleri eleştirerek, “Bu anlayış Behzat Ç.’yi Umre’ye de gönderir, 3 çocuk da yaptırır” dedi.

Kaynak: www.cumhuriyet.com.tr (22 Haziran 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r