Elias Canetti’nin ünlü “Notlar”ının ikinci cildi yayımlandı

Haziran 19, 2015

Elias Canetti’nin ünlü “Notlar”ının ikinci cildi yayımlandı

saatin-gizli-yuregi-Front-1Elias Canetti’nin 1942’de tutmaya başladığı ünlü “Notlar”ının 1972’ye kadar olan kısmı İnsanın Taşrası adıyla yayımlanmıştı. 1985’e kadar olan ve Saatin Gizli Yüreği adıyla bilinen ikinci cildi, Ahmet Cemal çevirisi ve yine Sel Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

Canetti bu “Notlar”da bir tür nehir-roman tarzını benimseyerek düşünsel deneyimlerle yaşamın kendisi arasındaki derin ve sağlam bağlar üzerinde gezinir. Varlığın bütünselliğine ulaşan bu “Notlar” aynı zamanda Canetti’nin kendi hayatıyla hesaplaşmasının gözler önüne serilişidir.

Doğallığı ve kaçınılmazlığıyla ölüm olgusu ve onun etrafında gelişen düşünceleri, dünya edebiyatına yön vermiş bu önemli ismi daha yakından tanımanın anahtarı da aynı zamanda…

Kitaptan:

“İnsan çok yönü, binlerce yönü bulunan bir varlıktır – en büyük şansı ve mutluluk kaynağı da budur; ve insan ancak belli bir süre sanki böyle bir varlık değilmiş gibi yaşayabilir. Kendini amacının kölesi gibi hissettiği anlarda, insana yardımcı olabilecek tek çare vardır: Eğilim ve yeteneklerinin çokyönlülüğüne boyun eğip, kafasından geçenleri hiçbir ayıklama yapmaksızın kağıda dökmek.”

edebiyathaber.net (19 Haziran 2015)

Yorum yapın