Editörün önerisi: “Kadınlar Cumhuriyeti – Bilimin Öncü Kadınları”

Mayıs 10, 2023

Editörün önerisi: “Kadınlar Cumhuriyeti – Bilimin Öncü Kadınları”

Özlem Özdemir’in “Kadınlar Cumhuriyeti – Bilimin Öncü Kadınları” adlı çalışması Doğan Kitap tarafından şubat ayında yayımlanmıştı. Bu nitelikli ve anlamlı çalışmayı Edebiyat Haber olarak okuyucularımıza öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden:

Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda “yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz bir şey var”: Cumhuriyet özgürlük demek; çoğulculuk demek; din ve vicdan özgürlüğü demek; bilim demek, gelecek demek, Aydınlanma demek. Ama Cumhuriyet en çok da kadın demek. Dört duvar arasından çıkardığı kadınları hayatla buluşturduğu, ülkenin eşit yurttaşları haline getirdiği ve en çok kadınlar tarafından inatla, dirençle savunulduğu için.

Özlem Özdemir’in, Cumhuriyet’in özgürleştirdiği hayat sayesinde eğitim hakkına kavuşan, iyi bir kısmet ve biçki nakışla sınırlanan varoluşlarını laboratuvarlara, akademi kürsülerine, amfilere, sokağa taşıyan bilim kadınlarının hayat öykülerini yazdığı Kadınlar Cumhuriyeti, görkemli bir tarihi gerçek anlamıyla kavramak, Cumhuriyet’in 100. yaşını bütün coşkusuyla kutlamak isteyenlerin başucu kitabı olacak.

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (10 Mayıs 2023)

Yorum yapın