Masthead header

Edebiyat ve sanatta tarih dışında bırakılan kadınlar sempozyumu 3-4 Kasım’da

 

sempozyum-gorselİzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın  Hakları ve Sorunları Araştırmaları ve Uygulama Merkezinde  (DEKAUM) 3-4 Kasım 2016 tarihlerinde  “Edebiyat ve Sanatta Tarih Dışında Bırakılanlar” başlığıyla önemli bir Kadın Araştırmaları Sempozyumu gerçekleşecek.

“19. yüzyılın son dönemi ve 20. yüzyılın ilk yıllarına tanıklık etmiş ‘kadın’ sanatçı ve edebiyatçılarımızın büyük bir bölümü ne yazık ki bugün yeterince tanınmamaktadır. Dönemlerinde ve sonrasında kronik algı ve eril bakışın dışlayıcı etkisiyle görünürlükleri ve isimleri ya silinmiş ya da çok kısıtlı bir çevre içinde kalmıştır.” düşüncesinden hareket eden merkez,  bu bağlamda, sanat ve düşünce tarihimizin eksik bırakılmış, ihmal edilmiş yanına disiplinler arası bir etkileşimle bakarak tarihin yeniden yazılması ve irdelenmesi için bu alanda çalışan araştırmacı, akademisyen ve sanatçıları bir araya getirecek.

 Edebiyat ve sanatın dışında bırakılan kadınları, onların tarihin dışında bırakılma nedenlerini ve sonuçlarını araştırmak, bugünü ve yarını eşit bir anlayışta kurmak için geçmişi irdelemek ve  incelemek hedefiyle gerçekleştirilecek sempozyumda edebiyat, plastik sanatlar, sahne sanatları gibi çeşitli sanat disiplinlerine dair bildiriler sunulacak.

Açılış konuşmalarını Kadın Çalışmaları alanının değerli isimleri Prof. Dr. Serpil Çakır ve Doç. Dr. Ahu Antmen’in  yapacağı sempozyumun edebiyatçı konuğu Latife Tekin olacak.

edebiyathaber.net (25 Ekim 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r