Edebiyat-Sinema Konuşmaları’nda “Büyücü”

Kasım 25, 2013

Edebiyat-Sinema Konuşmaları’nda “Büyücü”

buyucu-kitBabil ile Ayrıntı Yayınları’nın birlikte düzenlediği Edebiyat-Sinema Konuşmaları’nda  28 Kasım Perşembe  John Fowles’ın “Büyücü” romanı ve Guy Green’in uyarladığı filmi incelenecek. Karşılaştırmayı Asuman Susam yapacak. Film gösterimi 18.00, konuşma 20.00’de.

Babil Toplum Kültür Sanat Çalışmaları ve Belgesel Sinema Derneği: Aynalıçeşme Caddesi No: 4 Daire: 1 Tarlabaşı / İstanbul

Romana ve filme dair verilen bilgi şöyle:

J. Fowles dünyada da bizde de sevilen romancılardandır.

Bunun nedenini özellikle yüzyılının toplumunu, bireyini ve sanatını özgürlükçü, renkli, şaşırtıcı deneysel ve ilgi çekici bir tutumla ele aldığı biçemine bağlamak yerinde olur. Yazarın çok sevilerek okunmuş, yayımlanma öyküsüyle de dikkat çekmiş yapıtlarından biri de “Büyücü” (TheMagus) romanıdır. Okur için areası bir labirent olarak seçilmiş bu romanda tarihsel kökleri eleştirel davranmaktan vazgeçemediği Victoria Dönemi İngiltere’sine uzanan, büyü-bilim ikiliği üzerinden Kıta Avrupa’sının rasyonel aklına eleştiriler getiren, yarattığı kahramanıyla bireyin oluş serüvenine -okuma süreciyle- okurunun da aktif olarak katılmasını arzulayan bir yazarla karşılaşırız. Varoluşçu bir yaklaşımla bireyin özgürleşme ve kendini bulma sorununa sanat ve hayatın kurgusu üzerinden bakan ve eleştiri getiren Büyücü, hakikat, etik sorumluluk, seçme iradesi, kendini samimi ve özgürce gerçekleştirme çabası gibi birey olmanın yüzyılımızdaki temel meselelerine yaratıcı bir dille değinen bir roman. Kusurlarıysa yapıtın biricikliğini sempatiyle öne çıkarmakta.

Fowles’ın büyük ilgi gören bu romanı 1968’de Guy Green tarafından filme uyarlandı. Senaryosunu Fowles’ın yazdığı film, romanın uyarlamaya gelmez özelliklerinden dolayı aynı etkiyi yapamadı ve başarı sağlayamadı. Fowles’ın Green’e romanını teslim etmesinde, yazma sürecine etkisinin olduğunu söylediği Dickens’ın Büyük Umutları’nı Green’in çekmesi belirleyici kuşkusuz. Başrollerini Michael Caine ve Antoni Quin’in paylaştığı film, edebiyat-sinema ilişkisi bağlamında uyarlama yöntemleri açısından meraklısına her şeye rağmen söyleyecek çok söz bırakan bir yapıt.

Film cümleleri ile romanın cümleleri arasındaki farkı açıkça sergileyen özellikleriyle de disiplinler arası karşılaştırma değeri taşımakta.

Asuman Susam hakkında

İzmir doğumlu. Ege Üni. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisansını, İletişim Fakültesi RTV Sinema Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. İlk şiiri 1989’da Milliyet Sanat Dergisi’nde yayımlandı. Şiirleri, edebiyat ve sinema yazılarıyla dergilerde yer almakta.

“Bir Unutuş Olsun”, “İhtimal Ki Aşk”, “Susunca Sen”, “Dil Mağarası”, “99 Beyit: Divan Şiirinden Seçmeler ve Çözümlemeleri”, “Yangın Yılları’ndan Nidâ’ya Ahmet Telli Şiiri” gibi kitapları ve sinema üzerine çalışmaları bulunuyor.

edebiyathaber.net (25 Kasım 2013)

Yorum yapın