Masthead header

Ece Temelkuran’a Edinburgh’tan ödül

Ece Temelkuran’ın  İngilizce yayımlanan ilk romanı Düğümlere Üfleyen Kadınlar2017 Uluslararası Edinburgh Kitap Festivali’nde “İlk Roman Ödülü”nü kazandı.

İlk romanların dünyadaki zenginliğini keşfetmek için verilen ödül, okuyucu ve festival ziyaretçilerinin oylarıyla belirleniyor.  Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali Yönetmeni Nick Barley,  ödülü duyururken yaptığı açıklamada ,Ece Temelkuran’ın İngilizcede yayımlanan ilk romanı,  “Düğümlere Üfleyen Kadınlar, bu yılın İlk Roman Ödülü  için mükemmel bir roman,” dedi. Barley ayrıca “Düğümlere Üfleyen Kadınlar, Arap Baharı yaşanırken bir grup Arap kadınının arasındaki güç ve kardeşliği kutlayan bir roman. Eğlenceli, tempolu bir yol filmi gibi. Ece Temelkuran sadece büyük bir romancı değil, Türkiye ve komşu ülkelerle ilgili yazıları tüm dünyada okunmaya değer korkusuz bir gazeteci. Dünyanın dört bir yanındaki okurların Ece’nin coşkulu romanına oy vermesinden gurur duyuyorum,” ifadelerini kullandı.

Ece Temelkuran ise aldığı ödül ile ilgili şunları söyledi: “Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali’ne çok teşekkür ediyorum. Hayatımın en zor zamanlarında hayatta kalabilmek için yazdığım romanın birçok kişiye ilham kaynağı olması ve böyle bir ödülün verilmesinden dolayı  gerçekten çok heyecanlıyım. Çevirmen Alex Dawe’ye, editörüm Penny Thomas’a ve Parthian Books’tan Richard Davies’e teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Düğümlere Üfleyen Kadınlar’ın çılgın yolculuğuna katılan tüm okuyuculara çok teşekkürler…”

Dünya değişirken büyülü bir yolculuğa çıkan dört muhteşem kadının, düşmenin ve yeniden ayağa kalkmanın hikâyesini anlatan Düğümlere Üfleyen Kadınlar aralarında Fransızca ve Almancanın da bulunduğu birçok dilde yayımlandı.

edebiyathaber.net (2 Kasım 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r