Masthead header

E-kitaplar, yayıncılar için “casusluk” yapıyor

E-kitaplarla ilgili bu haber, dijital yayıncılığın potansiyelinin neredeyse uçsuz bucaksız olduğunu çok net bir şekilde ispatlıyor.

E-kitap konusunda uzmanlaşan Kobo isimli şirket, e-kitap ve e-kitap cihazı satmanın yanı sıra, elektronik kitaplarla ilgili çok önemli okur/okuma istatistiklerini de şirket bünyesinde biriktirmeye başladı.

Şirket, bir kitabın ne kadar zamanda okunduğunu; okurların kitabın neresinde ara verdiğini, neresine ayraç koyduğunu, hangi satırların altını çizdiğini; bir kitabın ne kadar hızlı okunduğunu vs. ölçebiliyor. Bu sayede okurların alışkanlıkları ve bir kitaba yönelik tavırları da kayıt altına alınmış oluyor.

Bir nevi edebi casusluk olarak niteleyebileceğimiz bu çalışmadan elde edilen verilerin kullanım alanı da çok çeşitli. Örneğin bir yayınevi (yazar), okurlarının yüzde 70′inin, beşinci bölümünde okumaktan bıraktığı bir kitabı daha yakın incelemeye alabilir ve o bölümle ilgili değişiklik yapabilir. Okurdan, doğrudan olmasa da dolaylı olarak alınan bir geribildirim.

Kobo’nun icra müdür yardımcısı Todd Humphrey, Açlık Oyunları ve Grinin Elli Tonu (Fifty Shades of Grey) gibi kitapların çok hızlı okunduğunu, roman dışı kitaplarınsa 15-20′şer dakikalık okumalarla bitirildiğini söylüyor. Şirketin verilerine göre Amazon Kindle’da en çok altı çizilen cümle, Açlık Oyunları’na ait: “Çünkü bazen insanların başına bir şey gelir ve o insanlar, bununla baş edecek donanıma sahip değildirler.”

Kaynak: Guardian (on8kitap.com aracılığıyla) 9 Temmuz 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r