‘Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi için küratörlere açık çağrı

Aralık 28, 2020

‘Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci sergisi için küratörlere açık çağrı

British Council Türkiye’nin hayata geçirdiği, zaman ve mekandan bağımsız bir sanat deneyimi sunan ‘Duvarları Olmayan Müze’nin beşinci dijital sergisi eş-küratörlerini arıyor. Bu yıl Birleşik Krallık ve Türkiye’den küratörlerin başvurularının kabul edileceği açık çağrıya son başvuru tarihi 17 Ocak 2021.

British Council Türkiye’nin 2017 yılında bu yana farklı temalardaki sergilerle hayata geçirdiği dijital sanat platformu ‘Duvarları Olmayan Müze’, beşinci sergisi için eş-küratörünü arıyor. Sanatı dijital ortama taşıyarak yeni bir deneyim yaşatmayı hedefleyen British Council, ‘Duvarları Olmayan Müze’nin 2021’de açılacak ‘’Kadın ve Dayanışma’ temalı dijital serginin eş-küratörlerini belirlemek için Türkiye’de açık çağrı başlattı. 17 Ocak 2021tarihine kadar devam edecek açık çağrıya, görsel sanatlar alanında en az üç yıl tecrübeye sahip Türkiye’de yaşayan ve/veya çalışan sanat profesyonelleri başvurabilir.

Türkiye’den Gürcistan ve Ukrayna’ya…

‘Geçen Gece Bir Rüya Gördüm’, ‘Tanışıyor muyuz?’, ‘Cadılarla Dans Etmek’ ve ‘Varmak Üzere’ sergileriyle, geçtiğimiz senelerde ‘En İyi Web Sitesi’, 2020 Webbys Onur Ödülü  de dahil olmak üzere birçok Altın Örümcek ve Felis Ödülü’nün sahibi olan ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital sanat platformu, bugüne kadar dünya çapında 850 binden fazla ziyaretçiye ulaştı. Benzersiz bir sanat deneyimi yaşatan ödüllü platformun bu seneki sergisi için bu yıl Türkiye ve Birleşik Krallık’tan eş-küratörlerin belirlenmesi ve seçilen küratörlerin, ‘Kadın ve Dayanışma’ teması üzerinde birlikte çalışarak sergiyi oluşturmaları isteniyor. British Council Koleksiyonu’ndan seçilecek parçaların dijital sergide yer alması planlanıyor.

17 Ocak 2021 tarihine kadar yapılan başvurular arasından seçilecek eş-küratör, sergi konseptlerini, dijital alanda sanat bilgilerini ve uluslararası bağlantılarını geliştirmek için deneyimli görsel sanatlar profesyonelleriyle iş birliği yapma fırsatı bulacak. Açık çağrıya dair ayrıntılı bilgi ve başvuru formu içinhttps://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/museum-without-walls/open-call-for-curators adresi ziyaret edilebilir.

Beşinci serginin teması ‘Kadın ve Dayanışma’

 Beşinci sergimizin teması ‘Kadın ve Dayanışma’ olarak belirlendi. Mart 2021’de ilk kez gerçekleştirilecek olan WOW Dünya Kadınlar Festivali İstanbul’un kadınları güçlendirme ve toplumsal cinsiyet eşitliği amaçlarıyla beraber hareket edecek olan sergi, özellikle 2020’nin yol açtığı sorulara ve sorunlara yoğunlaşarak kadınların ev içi ve kamusal alandaki durumunu irdeleyecek. Küratörler, bu temaların Birleşik Krallık ve Türkiye seyircisi ile nasıl bir bağ kurabileceğini, British Council Koleksiyonu’nu temel kaynak alarak irdeleyecek. Covid-19 pandemisinin etkileri nedeniyle bu proje tamamen çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

‘Duvarları Olmayan Müze’nin tüm sergileri,https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/museum-without-walls adresinden internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan ziyaret edilebiliyor. Sergi alanı, ziyaretçilere zaman kısıtlaması ya da fiziksel erişim engeli olmadan sergiyi serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanıyor.

Editöre Notlar:

British Council Hakkında:

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. Birleşik Krallık ve diğer ülkeler arasında kültür-sanat, eğitim ve İngillizce dili aracılığıyla bağlantılar kuruyor, anlayış ve güven inşa ediyoruz. Geçen yıl 80 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 791 milyonun üzerinde kişiyle de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarımızla iletişim kurduk. 1934 yılında kurulan British Council, Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşudur. Gelirimizin yüzde 15’i ise Birleşik Krallık hükümeti tarafından karşılanmaktadır.

www.britishcouncil.org.tr

Duvarları Olmayan Müze hakkında:

Duvarları Olmayan Müze, ilk defa British Council Türkiye’nin sanat ekibi tarafından 2017 yılında başlatılan ve internet bağlantısı ile herkesin erişim şansına sahip olduğu British Council Koleksiyonu’ndan ve Türkiyeli sanatçılardan seçilen eserlerin yer aldığı sanal bir sergi platformudur.

Duvarları Olmayan Müze’nin dördüncü sergisi

Duvarları Olmayan Müze, ilk defa British Council Türkiye’nin sanat ekibi tarafından 2017 yılında başlatılan sanal bir sergi platformudur. İnternet bağlantısı olan herkesin erişim şansına sahip olduğu Duvarları Olmayan Müze’de, British Council Koleksiyonu’ndan ve yerel sanatçılardan seçilen eserler yer almaktadır. Platformda sergilenen tüm eserler ve sanatçıları hakkında detaylı yazılı, görsel ve işitsel bilgilerin; sesli betimleme, işaret dili tercümeleri, kontrast ve metin kalınlaştırma özellikleriyle sunulmasının yanı sıra sergiler, görme engellilerin kullandığı metin okuma programları ile de uyumlu çalışmaktadır.

Proje küratörlere, dijitalde çalışma, erişilebilirlik, kültürlerarası diyalog gibi konuların yanı sıra, Birleşik Krallık ve yerel görsel sanat alanlarında kendilerini geliştirme imkanı sağlıyor.

İlk üç sergi Türkiye’den küratörlere fırsat sağlarken, geçtiğimiz Şubat ayında açılan ‘Varmak Üzere’ isimli dördüncü sergi Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna’dan üç küratörü ağırladı ve hem yazılı hem işaret dili olarak beş dilde sunuldu (Gürcüce, İngilizce, Rusça, Türkçe ve Ukraynaca).  https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/museum-without-walls

edebiyathaber.net (28 Aralık 2020)

Yorum yapın