Dünyanın Merkezine Seyahat’e “SEN de OKU” dokunuşu

Şubat 11, 2022

Dünyanın Merkezine Seyahat’e “SEN de OKU” dokunuşu

Jules Verne’in “Dünyanın Merkezine Seyahat” romanının Ümit Mutlu tarafından anlatımı, 9 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Jules Verne’in çığır açan klasiği Dünyanın Merkezine Seyahat, çevirileriyle tanıdığımız Ümit Mutlu’nun sözcüklerinde yeniden hayat buluyor; özenli bir edisyonla “SEN de OKU Klasikler” koleksiyonundaki yerini alıyor.

Fantezi ve bilimkurgu edebiyatının kilometre taşlarından sayılan eser, dâhice kurgusu ve parmak ısırtan betimlemeleriyle bir buçuk asırdır her yaştan okura “sinemasal” düşler yaşatmayı sürdürüyor. 

Geçmiş efsaneleri bir pusulanın ucuna takıp insanlığın en büyük hayallerinden birini gerçek kılan bu sürükleyici anlatı; sönmüş bir yanardağın kraterinden okyanus tabanına ve hatta gizemli dehlizlere uzanan serüveniyle, yer bilimlerini ve mühendisliği tekrardan tanımlıyor.

Çekingen bir genç, bilim âşığı bir jeoloji profesörü, parçalanmış bir el yazması kitap ve Runik harflerle şifrelenmiş bir mesaj…   

Axel, eksantrik amcası Otto Lidenbrock’un bir türlü üstesinden gelemediği şifreyi çözdüğünde, birkaç gün sonra çıkacakları seyahatin, hayatlarının seyrini nasıl değiştireceğini hayal bile edemezdi. On altıncı yüzyılda yaşamış simyacı Arne Saknussemm’den geriye kalan bir mesaj, dünyanın merkezine nasıl ulaşılacağına dair tüm ayrıntıları tarif ediyordu. Bahsi geçen seyahati bu İzlandalı simyacı da yapabildiğine göre yazılanlar gerçekti ve Profesör Otto’yu artık kimse durduramazdı! İlk durakları Reykavik oldu. Orada, kendilerine rehberlik edecek Hans’la yolları kesişti. Üç maceraperest, İzlanda’dan dünyanın merkezine doğru yol alırken, başlarından geçen talihsiz olaylar ve karşılarına çıkan doğaüstü canlılar bile onları hedeflerinden alıkoymaya yetmeyecekti. Her şeyi göze almışlardı çünkü; hem de eve geri dönememe pahasına…

Dünyanın Merkezine Seyahat‘in bu yeniden anlatımı; yer kabuğunun altında, kaya katmanlarının derinlerinde akıp giden bir serüvenin parçası olmak isteyen çocukların ve bilimkurgu klasiklerine tutkun yetişkin okurların hafızlarında yer edecek, nefes kesici bir kitap!

Gelecek, bizim için hâlâ meçhuldü. İnsanlık içinse tam bir muamma…

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

1984’te İzmir’de doğdu. Gazetecilik okudu, gazetecilik yaptı. Sinemayı çok sevdi ama sonunda kalbini edebiyata verdi. Hâlen İzmir’de editörlük yapıyor; kitaplarla, şarkılarla ve filmlerle, büyümeye devam ediyor.

edebiyathaber.net (11 Şubat 2022)

Yorum yapın