Dünyaca ünlü matematikçi Frenkel, ODTÜ’de “Aşk ve Matematik”i anlatacak

Kasım 18, 2015

Dünyaca ünlü matematikçi Frenkel, ODTÜ’de “Aşk ve Matematik”i anlatacak

1446801494_ODTU_EdwardFrenkelDünyaca tanınan Matematik Profesörü Edward Frenkel, ODTÜ’nün 60. yıl etkinlikleri kapsamında ODTÜ’lülere “Aşk ve Matematik”i anlatacak. ABD’de “en çok satanlar” listesine giren kitabı “Aşk ve Matematik” ile matematiğin hiç görmediğimiz taraflarını anlatan Profesör Frenkel, 26 Kasım’da ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) Kemal Kurdaş Salonu’nda ODTÜ’lü öğrenciler ile buluşacak.

“Aşk ve Matematik” kitabı ile New York Times’ın “en çok satanlar” listesine giren ve bu yıl Amerikan Matematik Derneği tarafından “Euler Kitap Ödülü”nü kazanan Prof. Frenkel, eğitim hayatında yaşadığı engellere rağmen, 1989 yılında henüz 21 yaşındayken Harvard Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak ders vermesi için davet edildi. Harvard Üniversitesi’nde ’94-’97 yılları arasında doçent olarak ders veren Frenkel, 1997 yılından bu yana ABD Berkeley’de bulunan California Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapıyor. Matematiğin evrenin akışına yön verdiğini ve küçük atomlardan en büyük yıldızlara kadar her şeyin dizginlerini elinde tuttuğunu söyleyen Frenkel, son kitabı “Aşk ve Matematik” ile çoğumuz için zorlu bir yol olan matematik dünyasını anlaşılabilir ve güzel kılmayı amaçlıyor.

Matematiksel fizik alanında Herman Weyl Ödülü sahibi olan Prof. Frenkel, bugüne kadar 3 kitap ve 80’in üzerinde akademik makale yayınladı. Çalışmaları ile ilgili olarak tüm dünyada konferanslar veren Frenkel’in YouTube’da bulunan videoları 4 milyondan fazla kez izlenmiş durumda. Frenkel’in dünya çapında ün kazanan ve 10 dile çevrilen son kitabı olan “Aşk ve Matematik”, bu ay Türkiye’de de Türkçe olarak yayınlandı. Frenkel, aynı zamanda prodüktörlük ve yardımcı yönetmenliğini üstlendiği “Aşk ve Matematiğin Ritüelleri” (Rites of Love and Math) filminde başrolde oynuyor.

Prof. Edward Frenkel ayrıca, 1967-1968 yılları arasında ODTÜ’de görev yapan ve dünyanın en önemli matematikçileri arasında gösterilen Robert Langlands tarafından oluşturulan ve “Matematiğin Büyük Birleştirici Teorisi” olarak adlandırılan Langlands Programı üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

26 Kasım tarihinde ODTÜ KKM Kemal Kurdaş Salonu’nda saat 14:00’te, ODTÜ’nün 60. Yıl Davetli Konuşmalar Dizisi kapsamında konferans verecek olan Prof. Frenkel, bilimsel çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

edebiyathaber.net (18 Kasım 2015)

Yorum yapın