Dr. Debra Soh’un tartışmalı kitabı Toplumsal Cinsiyetin Sonu Türkçede

Eylül 20, 2023

Dr. Debra Soh’un tartışmalı kitabı Toplumsal Cinsiyetin Sonu Türkçede

Dr. Debra Soh’un Toplumsal Cinsiyetin Sonu adlı kitabı Fihrist Kitap tarafından Seda Peker çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Cinsiyet, toplumsal bir kurgu mu?

Kadın ve erkek beyinleri biyolojik olarak aynı mı?

Toplumsal cinsiyet (gender) ve hatta biyolojik cinsiyet (sex) bir spektrum mu?

Transseksüellik, trans çocuklar, cinsiyetsiz ebeveynlik, cinsiyet hoşnutsuzlukları, son zamanlarda ortaya çıkan sınırsız sayıda cinsiyet kimliği…

Şüphesiz “cinsiyet”, günümüzün en tartışmalı konusu!

Cinsiyet adına birçok efsane, arkadaş grupları arasında, medyada ve hatta akademide kulağımıza çarpıyor; dahası, bu efsaneler artık bize dayatılıyor. Reddetmenin dahi yaptırımları olduğu bir noktada, doğru bilgi hepimiz için gereksinim. Peki bilim, cinsiyet konusunda neler söylüyor?

Evet, seksolog ve sinirbilimci Dr. Debra Soh, ideolojilerin ve aktivizmin hüküm sürdüğü bu alanda seksoloji, psikoloji, biyoloji, kısacası; bilimsel araştırmalar ve veriler ışığında konuşma cesaretini gösteriyor. Ortaya tartışması bol ve linç kampanyalarıyla ünlü bir çoksatan kitap çıkıyor!

***

“Biyolojik cinsiyet ve toplumsal cinsiyet her zaman merak uyandıran konulardır ve Toplumsal Cinsiyetin Sonu kesinlikle hayal kırıklığına uğratmıyor. Debra Soh, kadın ve erkeğin güncel bilimi ve politikasını net bir şekilde açıklıyor. Ayrıca, eşitlik için tek yolun biyoloji, dil ve sağduyuyu çorba etmek ve aynı fikirde olmayan herkesi korkutmaktan geçtiği düşüncesine korkusuzca karşı çıkıyor.”

-Steven Pinker

“Şiddetle tavsiye edilir. Bu direnişi desteklememiz gerekiyor.” -Richard Dawkins

edebiyathaber.net (20 Eylül 2023)

Yorum yapın