Dostoyevski’nin çağlar ötesi başyapıtı, Bastien Loukia’nın çizimleriyle 

Mart 15, 2024

Dostoyevski’nin çağlar ötesi başyapıtı, Bastien Loukia’nın çizimleriyle 

Fyodor Dostoyevski’nin unutulmaz eseri Suç ve Ceza’nın çizgi roman uyarlaması Bastien Loukia’nın çizimleriyle Epsilon Yayınevi tarafından Şebnem Soral Tamer çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Şu küçük ayrıntılar… İnsanı ele veren daima ayrıntılardır. 

Dostoyevski’nin çağlar ötesi başyapıtı

Suç ve Ceza, Bastien Loukia’nın usta çizimleriyle yeniden hayat buluyor ve insan doğasının karmaşıklığını gözler önüne seriyor.

Raskolnikov’un trajik hikâyesi, edebiyat dünyasının en büyük açmazlarından biridir. Herkes aşinadır bu hikâyeye, ama kimse suçu da cezaya hangi kefeye koyması gerektiğini bilemez. Zira

Raskolnikov’un içindeki karanlık düşünceler, kırılgan vicdanı ve toplumun kötülüğüyle birleşerek barbarca bir cinayet işlemesine sebep olmuştur.

 Vicdan azabıyla kahrolan genç adam paranoyaya kapılır ve kendi iç dünyasıyla hesaplaşmaya başlar. Çaresizlikle, adalet arayışıyla ve ahlaki sorgulamalarla allak bullak olan zihni onu büyük bir çıkmaza sürükler. Tüm parçaları yerine oturtacak soruysa şudur: Suçu itiraf edip büyük bir yükten kurtulmak mıdır evla olan, yoksa hayatın sonuna dek gerçeklerden kaçarak yüreğinde bir taşla yaşamak mı?

edebiyathaber.net (15 Mart 2024)

Yorum yapın