Masthead header

Dört yazar, dört farklı karaktere hayat veriyor; Paris’te dört genç, aynı geçmişten kaçıyor!

Dört yazar –Sigrid Baffert, Jean-Michel Payet, Maryvonne Rippert ve Cécile Roumiguière dört farklı karaktere –Violette, Zik, Satya ve Amos’a can veriyor.

Dört genç, dört yakın arkadaş, yıllarca saklanan ortak bir sır… Onları birleştiren karanlığı, Paris’in ışıkları aydınlatabilecek mi?

Damları, sokakları, kafeleri, şiir ve filmleriyle kışa meydan okuyan Paris yeni bir yıla girmeye hazırlanıyor…

Mavi Kirazlar -1: Damdaki Melek

Violette, Zik, Satya ve Amos. Paris’in dört mavi kirazı. Dostlukları karanlık bir sırrın ürünü. Yeni yıl kapıyı çalmak üzere. Ama geçmiş ayağını eşikten çekecek gibi değil.

“Önümde yürüyordu, bazen onu izlemekte zorlanıyordum. Çinko plakalar üstünde adımlarından hiç ses çıkmıyordu. Baştan aşağı siyah giyinmiş, omuzuna küçük bir sırt çantası takmıştı. Uzun ve zayıftı. Solgun elleri ince ve uzundu. Bir meleği çağrıştırıyordu. Hayır, hep resimlerde gördüğümüz türden, o bön bön sırıtan soluk tenli varlıkları değil. Daha çok, geceden fırlamış bir yaratığı, damlarda gezen bir meleği.”

Sigrid Baffert, Jean-Michel Payet, Maryvonne Rippert ve Cécile Roumiguière, son yazarın yönetiminde, dört farklı karaktere –Violette, Zik, Satya ve Amos’a can veriyor. Dört genç, dört yakın arkadaş, yıllarca saklanan ortak bir sır… Onları birleştiren karanlığı, Paris’in ışıkları aydınlatabilecek mi? Damları, sokakları, kafeleri, şiir ve filmleriyle kışa meydan okuyan Paris yeni bir yıla girmeye hazırlanırken, eski film delisi dört arkadaş, geçmişi arkalarında bırakmaya hazır mı?

Kitaptan tadımlık bir parça okumak için>>>

 

Mavi Kirazlar -2: Yol Filmi

Dört tekerden biri eksilirse ne olur? Kirazlar, dostluklarında vedanın yerini sorgularken, ışık hiç olmadık bir karanlığı aydınlatmaya karar veriyor.

“Coşkum hızla uçup gitti. Pandora, çevresindeki şeytanları kovalamaya kararlıydı ve ben, korku içinde, ormanın yanımdan akıp gittiğini görüyordum… Sarp kayalığa çarpan bir uçurtma gibi ben de bir ağaca toslayacaktım. Gözlerimi kapadım. Kulakzarlarımda şiddetli rüzgâr, panikle eğdiğim sırtımda kırılan dallar, çekişme halindeki bedenlerimiz…”

Cécile Roumiguière’in yönetiminde dört yazarın birlikte yarattığı dizinin ikinci kitabında, yıllar öncesine gömülmeye çalışılan sırrın tehlikeli parıltısı kendini olmadık yer ve zamanlarda göstermeye başlıyor. Dondurucu kışa meydan okuyan Paris’te dört huzursuz ruh, tek bir cevabın peşinde.

Kitaptan tadımlık bir parça okumak için>>>

3. Kitap “Acele Etme” ve 4. Kitap “Mavi Ay” kasım ayında okurlarla buluşacak.

SIGRID BAFFERT
1972’de Fransa’da Lyon’da doğan Sigrid Baffert, sinema ve tiyatro eğitimi aldı. Üniversitedeyken şarkı sözleri ve çocuklar için öyküler yazmaya başladı; sinematekte, kukla tiyatrosunda ve dans topluluğunda çalıştı. İlk romanı En roues libres (Serbest Tekerlekler Üstünde, 1999) engellilik hakkındaydı. Ces ouvriers aux dents de lait’de (Sütdişli İşçiler, 2001) çocuk işçileri konu etti. Avec des si on mettrait Chicago dans une canette de Coca (Ya Chicago’yu Bir Kola Kutusuna Sokabilseydik Gibisinden Düşünceler) adlı kitabı 2002’de Fransa’da Yılın Çocuk Romanı seçildi. 2009’da Alexis Ciesla’yla bir müzikal yazan Baffert, farklı şehirlerde yazı atölyeleri düzenliyor.

JEAN-MICHEL PAYET
1955’te Paris’te doğan mimar, illüstratör, yazar Jean-Michel Payet, mimarlık eğitimini École des Beaux-Arts ve Ponts et Chaussées’de tamamladı. Başta Casterman’ın kitapları olmak üzere, yaptığı çeşitli illüstrasyonlarla tanındı. İlk romanı Questions pour un Crapaud (Bir Yumurcağa Sorular) 2004’te yayımlandı. Toutalire dergisi için Les énigmes de Zack et Zelda (Zack ve Zelda’nın Bilmeceleri) adlı çizgi romanı yazıp çizdi. Bazı kitaplarını, Jim Paillette takma adıyla yayımlatan yazar, fantastik üçlemesi Ærkaos (2007) başta olmak üzere çeşitli ödüller kazandı. Son romanı Mademoiselle Scaramouche (2010) adını taşıyan Payet, eşi ve üç çocuğuyla birlikte, Paris yakınında Combs-la-ville’de yaşıyor.

MARYVONNE RIPPERT
1953’te Fransa’nın güneydoğusunda Ardèche’in Alba-la-Romaine bölgesinde, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Maryvonne Rippert, Paris’te L’Express haber dergisinin bilgi-belge bölümünde çalıştı. 1990’ların sonunda polisiye romanların yanı sıra çocuklar ve gençler için de yazmaya başladı, genç okurlarla yazı atölyeleri düzenledi. Kitaplarında özellikle farklılıklar, özgürlüğün benimsenmesi ve ayrılık konularına odaklanan Rippert’in ilk kitabı La minute qui n’existe pas (Var Olmayan Dakika) 2001’de yayımlandı. Le jardin des mots doux’yla (Tatlı Sözler Bahçesi, 2005) Incorruptibles Ödülü’ne değer görüldü. Son romanı Métal Mélodie(2010) adını taşıyan Rippert, eşi ve iki çocuğuyla birlikte Lyon yakınlarında yaşıyor.

CÉCILE ROUMIGUIÈRE
1961’de Fransa’nın güneyinde, Aveyron’da doğan, çocukluğu Carcassonne’da geçen Cécile Roumiguière, Montpellier’de aldığı edebiyat eğitimini tiyatro ve sinemayla birleştirdi, yardımcı yönetmen ve senarist olarak çalıştı. İlk kitabı L’école du désert (Çöl Okulu) 2004’te yayımlandı, Incorruptibles Ödülü’ne değer görüldü, büyük ilgi uyandırdı. Farklı sanatçı ve illüstratörlerle birlikte çalışan, çok sayıda resimli öykü de yazan Roumiguière, bir araya getirdiği üç yazar arkadaşıyla birlikte yarattıkları “Mavi Kirazlar” dizisini (2009-2012) yönetti. Dört yazarın, iki kız iki erkek dört farklı karakteri yazmayı üstlendiği dizi, bu dört karakterin bölümleriyle oluşan dörder kitaplık dört sezon biçimindeki sıradışı kurgusuyla da hayli dikkat çekti. 2011’den sonra senaryo ve uyarlama çalışmalarına odaklanan Roumiguière, müzisyen eşi Benoît Widemann ve oğluyla birlikte Paris’te yaşıyor.

edebiyathaber.net (12 Ekim 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r