Masthead header

“Dört Hükümdar”: I. François, VIII. Henry, V. Karl ve Sultan Süleyman

Dort HukumdarJohn Julius Norwich’in Dört Hükümdar adlı kitabı, Ebru Kılıç çevirisiyle, 17 Mart’ta hep kitap tarafından yayımlanıyor.

Tanıtım bülteninden

I. François, VIII. Henry, V. Karl ve Sultan Süleyman… Modern Avrupa’yı şekillendiren bu dört büyük hükümdarın renkli, dinamik yaşamları ve birbirleriyle kesişen yolları; Wall Street Journal’ın “en popüler tarihçi” olarak nitelediği John Julius Norwich’in usta kaleminde hayat buluyor.

Feodal Avrupa’nın ulusal devletler topluluğuna dönüştüğü, Doğu’da Osmanlı’nın güçlendiği, İspanya ve Portekiz’in keşiflerle zenginleştiği günlerde dört hükümdar… 1515-47 yılları arasında Fransa’yı yöneten, Fransız Rönesansı’na katkısı ve Protestanlara karşı sertliğiyle tanınan I. François… Tahtı çok genç devralan, 1509-47 arasındaki egemenliğinde yaptığı sansasyonel evlilikler ve Anglikan Kilisesi’nin kuruluşuyla bilinen VIII. Henry… Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’na 1519-56 arasında hükmeden, tahtı kendi isteğiyle bırakan V. Karl… Ve 1520-66 yılları arasında hüküm süren, Avrupa’nın “Muhteşem” dediği Sultan Süleyman… Modern Avrupa’yı şekillendiren bu dört adam kimi zaman dost, ama sıklıkla düşman ve her zaman rakiptiler.

Wall Street Journal’ın “en popüler tarihçi” olarak nitelediği John Julius Norwich, Dört Hükümdar’da 16. yüzyılın esaslı bir portresini çiziyor.

JOHN JULIUS NORWICH HAKKINDA

İngiliz kökenli tarihçi John Julius Norwich 1929 yılında doğdu. Antik Dünyayı Şekillendiren Kentler ve üç ciltlik Bizans adlı çalışmaları Türkçeye de çevrilen yazar, birçok dergi ve ansiklopediye de katkıda bulundu.

edebiyathaber.net (14 Mart 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r