Masthead header

“Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat” yayımlandı

Peter Frase’in “Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat” adlı kitabı, Akın Emre Pilgir çevirisiyle Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Siyaset Bilimi kategorisinde yayımlanan Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat, Jacobin dergisi editörü ve CUNY Graduate Center Sosyoloji bölümünde doktora adayı Peter Frase tarafından kaleme alındı.

Günümüz dünyasında küresel iklim krizi, akıl almaz boyutlardaki gelir eşitsizliği, sosyal medya “beğenilerinin” yönettiği bir toplumsal hiyerarşi, otomasyonun hızla devreden çıkardığı insan emeği, gittikçe askerileşen polis güçleri, vatandaşlarını gözetleyen devletler, insansız hava araçları, başka bir gezegene taşınma hazırlıkları hüküm sürüyor.

Peter Frase, bu çağ manzarasının içinden çıkarılabilecek gelecek senaryoları üzerine düşünürken hem sosyal bilimlerden hem de edebi ütopya ve distopyalardan faydalanıyor.

Yeryüzü kaynaklarının bütün insanlar tarafından adil bir şekilde paylaşmasının sağlandığı bir tür sosyalizm mi, bir avuç zenginin daha da zenginleşip büyük insan kitlelerinin daha da yoksullaştığı bir barbarlık düzeni mi?

Marxist edebiyat kuramcısı, edebiyat eleştirmeni ve teorisyen Fredric Jameson, “Bugün dünyanın sona erdiğini hayal etmek, kapitalizmin sona erdiğini hayal etmekten daha kolay,” demişti. Peter Frase tarafından derlenen, Dört Gelecek, ikinci önermenin o kadar da zor olmadığını ortaya koyuyor.

edebiyathaber.net (19 Temmuz 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r