Masthead header

Doris Lessing’in otobiyografisi raflarda

anilar2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi İngiliz Yazar Doris Lessing’in “Tenimin Altında” ve “Gölgede Yürümek” adlarıyla iki cilt olarak yayımlanmış otobiyografisi, Dilek Berilgen Cenkciler’in çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi’nden tek cilt olarak “Anılar” adıyla raflarda.

Doris Lessing’in (1919-2013) iki ciltlik otobiyografisinin ilk cildi Tenimin Altında, yazarın İran’daki bir İngiliz ailesinin kızı olarak doğumu, Güney Rodezya’ya gidişi ve oradaki hayatını konu alarak yaşamının 1949’a kadar olan kısmını kapsıyor. Lessing bu kitapta bir birey olarak bilincinin, bir kadın olarak cinselliğinin ve modern insan olarak siyasi kimliğinin gelişimine ağırlık verirken, bir yandan da 20. yüzyıldaki dünya savaşlarının sıradan insanların üzerinde sebep olduğu onulmaz yıkım ve sömürge topraklarındaki ırkçılığa dair kendi hatıralarından kesitler sunuyor.

Otobiyografinin ikinci cildi Gölgede Yürümek ise yazarın savaş sonrası İngilteresi’ne kucağında oğlu Peter ve elinde ilk romanı Türkü Söylüyor Otlar’ın taslağıyla birlikte gelişiyle başlıyor. Lessing bu kitapta komünizmin 1950’lerin entelektüel yaşantısını hâkimiyeti altına alışını ve sonraları kendi neslinin öteki entelektüellerinin çoğu gibi radikal jargon ve siyasetten hayal kırıklığına uğrayarak bu ideolojiyi nasıl ardında bıraktığını anlatıyor. Bunların yanı sıra Lessing genç, yalnız bir anne ve bohem bir yazar olarak tecrübelerine, arkadaşlarına, sevgililerine, siyasal aktiviteleri ve tiyatrodaki deneyimlerine dair hayatından çarpıcı kesitler sunuyor. Doris Lessing’in bu iki ciltlik otobiyografisi, okuyucuya bir yazara ve onun yazın sürecinin derinliklerine temas etme fırsatı vererek, bunun yanı sıra Soğuk Savaş döneminin siyasal, sanatsal ve toplumsal yaşantısına dair eşsiz bir portre çiziyor.

edebiyathaber.net (31 Ekim 2014)

  • Murat Şahin Öcal - 31/10/2014 - 11:07

    2004 yılında Dünya Yayınları Nilgün Aras’ın çevirisiyle ilk cildi yayınlamış sonra izleyen ciltleri yayınlamamıştı. Neyse ki Kırmızı Kedi Dünya Yayınları’nın ayıbını kapatmış. Çok güzel bir otobiyografidir. Kendisine karşı yerli yersiz ifşaata girmeden, kimsenin ilgilenmeyeceği hesaplaşmalarla boğuşmadan sade samimi ve zengin içerikli bir metin. Sadece yazarın hayatına değil, döneminin entelektüel çevrelerine, Güney Afrika’daki İngilizlerin hayatına dair bir belge niteliğinde. On yıl sonra da olsa kaldığımız yerden devam edebileceğiz.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r